Pokuty jako nástroj byrokratického útlaku
RSS

Pokuty jako nástroj byrokratického útlaku

DP
Namísto vytváření co nejlepších podmínek pro podnikání a snižování šílené byrokratické zátěže dělá stát pravý opak. Vláda zavádí systém stále drakoničtějších pokut. Posledním takovým výstřelkem je vypsání padesáti tisícové pokuty za nezapsání do evidence majitelů firem v chystané novele zákona.

Přitom drtivou většinu firem v této zemi tvoří společnosti s ručením omezeným, jejichž společníky jsou fyzické osoby. Takže zápis do evidence   skutečných majitelů firem probíhá tak, že za poplatek 1000,- Kč se tam opíše skutečnost, která je dnes již zveřejněna v obchodním rejstříku. Přitom by stačilo uzákonit, že se údaje z obchodního rejstříku v takových případech automaticky překlopí do evidence skutečných majitelů firem. Jen v případě, že je skutečným vlastníkem osoba neuvedená v obchodním rejstříku, by obchodní korporace měla povinnost tuto skutečnost uvést na pravou míru. Za uvedení nepravdivých údajů se vláda chystá vypsat pokutu 250000,- Kč.
Uzákonění takovýchto pevných, a navíc drakonických pokut je v příkrém rozporu se základními zásadami správního řízení.  Stanovení pokuty v pevné výši totiž vůbec neposkytuje místo pro správní úvahu. Je přeci rozdíl mezi opomenutím a úmyslem, je rozdíl mezi tím, že prohřešek způsobí obchodní korporace se základním kapitálem 10.000.- Kč, která má minimální obrat a mezi korporací s miliardovými tržbami.
S příchodem Andreje Babiše narostla enormně moc státní byrokracie a zvýšila se snaha trestat nesmyslnými pokutami i drobné prohřešky.  Tuto praxi zaznamenáváme například v oblasti EET, kde za nevystavení drobné účtenky lítají pokuty přesahující deset tisíc korun. Drakonický systém pokud je nastavený i u kontrolních hlášení. Na druhé straně, tady máme jeden nedotknutelný holding z impéria pana premiéra kde finanční správa přehlíží možné daňové delikty v řádech stovek milionů korun. Pokud daňoví poplatníci vidí, že se v tomto státě neuplatňuje systém padni komu padni, a že se každému měří jiným metrem, tak to autoritě státu rozhodně nepřidá.
ZDROJ
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější