Ohrozí sucho českú ekonomiku? Vedci majú odpoveď
RSS

Ohrozí sucho českú ekonomiku? Vedci majú odpoveď

Praha 21. augusta 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:Sputnik-Sergey Malgavko)
 
Vedci dnes na tlačovej konferencii predstavili v Prahe dva scenáre vplyvov sucha na českú ekonomiku. Sucho, ktoré neustále sužuje Českú republiku, by mohlo mať vplyv na pokles českého HDP, a to až o 1,6 percenta. Podľa vedcov z Centra pre vodu, pôdu a krajinu pri Českej poľnohospodárskej univerzite by pokles mohol tvoriť až 80 miliárd korún, píšu ČTK
Ilustračné foto
Vedci tvrdia, že sucho by mohlo mať vplyv na isté priemyselné odvetvia závislé na dostatku vody. V prípade, ak by sa sucho, ktoré je v súčasnej dobe veľmi extrémne, aj naďalej opakovalo, môžeme očakávať, že tie priemyselné odvetvia, ktoré sú značne závislé na vode, by museli svoju výrobu zmierniť. Týkalo by sa to, napríklad výroby papiera alebo textilného priemyslu. Treba poznamenať, že na jeden kilogram papiera sa spotrebuje až 300 litrov vody a na jeden kilogram chleba viac ako 1500 litrov.
“My pracujeme s niekoľkými scenármi. Máme jeden scenár poklesu (dažďovej, povrchovej a podzemnej vody) o 25 percent, druhý scenár poklesu o 50 percent. S tým, že čo sa týka iba poklesu produkčnej schopnosti českej ekonomiky, tak hovoríme o číslach 0,9 až 1,6 percenta HDP. V týchto číslach, ale nie sú zahrnuté ostatné náklady, ako sociálne a škody na životnom prostredí,” povedal Petr Procházka, ekonóm z Centra pre vodu, pôdu a krajinu.
Na odhad k tomu, aký vplyv by malo sucho na ekonomiku, využili vedci dáta z niekoľkých desiatok priemyselných odvetví. Vedcov zaujímalo, ako nakladajú s dažďovou, povrchovou a podzemnou vodou.
Vlaňajší rok bol pre Česko z hľadiska horúceho počasia veľmi extrémny. Český hydrometeorologický ústav oznámil, že teploty boli po väčšinu mesiacov nadpriemerné. Čo sa týka zrážok, tie boli výrazne pod priemerom. Extrémne počasie bolo problémom aj pre poľnohospodárov a obce.
Čo sa týka odhadov, ktoré vedci oznámili, by podľa Procházku muselo sucho a teplo naďalej pokračovať, ďalej by museli poklesnúť zásoby povrchových a podzemných vôd, aby k takejto situácii mohlo dôjsť.
Podľa názoru Petra Skleničky, redaktora ČZU, nie sú súčasné adaptačné opatrenia, na ktorých Česko pracuje, dosť rýchle. Klimatické zmeny prichádzajú oveľa rýchlejšie. Podľa neho je potrebné investovať do zlepšenia a udržania vody v krajine, a to minimálne v hodnote 25 miliárd korún ročne.
Ďalej si redaktor myslí, že ľudia by pitnú vodu mali používať len na pitie, na zalievanie záhradiek a do bazénu by mala byť použitá iná voda. Zároveň dodal, že by nebolo zlé spotrebu vody spoplatniť viac.
Vedci ďalej zdôraznili, že Česká republika nedisponuje ani zďaleka najväčšími vodnými zdrojmi na obyvateľa. Práve naopak. Čo sa týka podielov prítokov vody z okolitých krajín, má Česká republika jeden z najmenších – menej ako 5%. Ohrozené sú podľa vedcov hlavne veľké mestá.
 
Príspevok Ohrozí sucho českú ekonomiku? Vedci majú odpoveď zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější