Putin: Rusko zrkadlovo odpovie na činnosť USA, týkajúcej sa testovania novej rakety
RSS

Putin: Rusko zrkadlovo odpovie na činnosť USA, týkajúcej sa testovania novej rakety

Moskva 22. augusta 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:Sputnik-Iliya Pitalev)
 
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin vyhlásil, že ruská strana je sklamaná tým, že USA skúšajú rakety, ktoré sú v rozpore so Zmluvou o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) a je znepokojená možnosťou odpaľovania rakety testovanej, Spojenými štátmi z Rumunska a Poľska
Na snímke Vladimir Putin
“Môžem povedať, že sme sklamaní tým, čo vidíme. Testovanie pozemnej rakety stredného doletu, čo samozrejme odporuje zmluve o raketách stredného a kratšieho doletu, pochopiteľne vyostruje situáciu v oblasti bezpečnosti vo svete a v Európe predovšetkým… Po prvé – Američania príliš rýchlo vyskúšali túto raketu, príliš skoro po oznámení odstúpenia od zmluvy. Vzhľadom k tomu máme všetky dôvody sa domnievať, že práca na tejto rakete, na jej pristátie sa začala dlho pred hľadaním zámienok k odstúpeniu od zmluvy,” povedal Putin po rokovaní s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm.
Putin tiež vysvetlil, že ho znepokojuje možnosť vykonávať odpaľovanie rakety testovanej Spojenými štátmi z Rumunska a Poľska.
“Čo ma znepokojuje. Táto testovaná raketa, ako vyhlásili v Pentagone, je Tomahawk, to znamená morská raketa. Umiestnili ju na zemi, prispôsobili na odpálenie z krajiny. Tieto rakety môžu štartovať z odpaľovacích zariadení, ktoré sa už nachádzajú v Rumunsku a v najbližšej dobe budú v Poľsku. Stačí len vymeniť softvér,” povedal ruský prezident na tlačovej konferencii na základe výsledkov rokovaní s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm.
Putin dodal, že si nie je istý či americká strana bude informovať európskych partnerov o tom, aký softvér sa v týchto ich systémoch nachádza.
“Pre nás to znamená, že vzniká ďalšie nebezpečenstvo, na ktoré musíme príslušným spôsobom reagovať,” dodal.
Rusko podnikne zrkadlové kroky ako odpoveď na činnosť USA, týkajúcej sa testovania novej rakety, podčiarkol prezident.
“Samozrejme potrebujeme dialóg o týchto otázkach. Takýto dialóg zatiaľ nie je. Príslušné kroky budeme podnikať teraz ako odpoveď na toto konanie, zrkadlového charakteru. Návrhy na začatie tohto dialógu sme už predložili. Držíme sa rovnakého stanoviska. Sme pripravení diskutovať o tom s Európanmi, s Američanmi, ale bezpečnosť Ruska bude spoľahlivo zaistená,” povedal Putin.
 Pentagon testuje rakety, které dříve zakazovala smlouva INF, jež už neplatí
Pentagon testuje rakety, které dříve zakazovala smlouva INF, jež už neplatí.Americká armáda testovala řízenou raketu s doletem přes 500 km, potvrdil Pentagon. Takové zbraně byly zakázány na základě smlouvy o kontrole zbraní INF, kterou USA tento měsíc opustily.Zkušební let konvenčně konfigurované řízené rakety byl proveden 18. srpna na ostrově San Nicolas v Kalifornii, uvedlo v pondělí americké ministerstvo obrany. Po úspěšném startu raketa zasáhla svůj cíl ve vzdálenosti přes 500 km (310 mil).Fotografie a video ze zkušebního startu naznačují, že uvedená raketa byla Tomahawk. Existující americká řízená střela byla dříve vystřelována z lodí a ponorek. Později to potvrdil mluvčí Pentagonu podplukovník Robert Carver.Použití vertikálního odpalovacího systému Mark 41 má zvláštní význam, protože se jedná o nosné rakety umístěné na amerických raketových obranných základnách v Polsku a Rumunsku. Rusko označilo existenci těchto základen za hrozbu a porušení INF ze strany USA.Zbraně s doletem mezi 500 km a 5 500 km byly zakázány v rámci smlouvy o jaderných silách pro střední vzdálenosti, což je klíčový mechanismus kontroly zbraní, který při podpisu v roce 1987 pomohl snížit eskalaci jaderného napětí během studené války.V únoru letošního roku USA oznámily, že odstoupily od smlouvy a obvinily Rusko z toho, že má raketový systém, který není v souladu se smlouvou. Moskva obvinění odmítla a vyzvala k prohlídce systému. Smlouva pozbyla platnosti 1. srpna.Administrativa Trumpa dříve naznačila, že bylo rozhodnuto o odstoupení od INF již v říjnu 2018, když ji poradce pro národní bezpečnost John Bolton během své návštěvy v Moskvě označil za „relikt studené války“.„Tam je nová strategická realita," řekl Bolton novinářům v té době a označil INF za dvoustrannou smlouvu v multipolárním balistickém raketovém světě, která se týkala pouze USA a Ruska v Evropě a neudělala nic, aby omezovala akce Číny, Íránu nebo Severní Koreje.
Uverejnil používateľ Sputnik Česká republika Utorok 20. augusta 2019

 
Zmluva INF
Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu podpísali v roku 1987. ZSSR a USA sa vtedy zaviazali k zničeniu všetkých podobných komplexov balistických rakiet s plochou dráhou letu pozemnej dislokácie, a tiež k budúcemu ukončeniu výroby, neskúšaniu a nerozmiestňovaniu.
V októbri 2018 Donald Trump informoval o odstúpení Washingtonu od tejto zmluvy a obvinil Moskvu z porušovania záväzkov. Americká strana pritom nepredložila žiadne dôkazy.
Minister zahraničia USA Mike Pompeo dal neskôr Moskve dva mesiace na to, aby “obnovila plnenie” podmienok dohody. USA oi. žiadali, aby sa Rusko vzdalo rakety 9M729 (SSC-8), ktorej dolet údajne porušuje podmienky INF. V Moskve označili tieto obvinenia za ničím nepodložené a zdôraznili, že sa raketa nevyvíjala a neskúšala na dolet, presahujúci stanovenú hranicu.
Tretieho júla Vladimir Putin podpísal výnos o pozastavení platnosti zmluvy INF. Druhého augusta stratila zmluva platnosť.
 
Príspevok Putin: Rusko zrkadlovo odpovie na činnosť USA, týkajúcej sa testovania novej rakety zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější