Spojené štáty ukázali, ako rozmiestnili zbrane stredného doletu v Európe už pred mnohými rokmi.…
RSS

Spojené štáty ukázali, ako rozmiestnili zbrane stredného doletu v Európe už pred mnohými rokmi.…

Spojené štáty ukázali, ako rozmiestnili zbrane stredného doletu v Európe už pred mnohými rokmi.
Na videu vidíme, ako sa z mobilnej plošiny odpaľuje raketa Tomahawk. Je to strela s plochou dráhou letu s doletom okolo 1500km. Zariadenie, ktoré umožňuje vypustenie tejto rakety sa nazýva vertikálne odpaľovacie zariadenie Mk.41 VLS (Mark 41 Vertical Launch System)
Prečítajte si, čo o tom píše Wikipedia
Vertikálne odpaľovacie zariadenie MK 41 (Mark 41 Vertical Launch System – Mk 41 VLS) je americké námorné viacúčelové modulárne vertikálne odpaľovacie zariadenia použiteľné pre rôzne druhy riadených striel. …Základom vypúšťacieho zariadenia sú dva osemnásobné moduly, ktorých býva inštalované niekoľko vedľa seba. Zo sila možno vypúšťať rad rôznych typov striel, napríklad protilietadlové strely Sea Sparrow , ESSM , Standard SM-2 a Standard SM-6 , protiraketové Standard SM-3 , raketové torpéda VL-ASROC či strely s plochou dráhou letu Tomahawk. Vyrábané sú pritom tri rôzne dĺžky kontajnerov, líšiacich sa spektrom použiteľných striel.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vertik% C3%A1ln%C3%AD_odpalovac%C3%AD_za%C5%99%C3%ADzen%C3%AD_MK_41
Dôležité slovo v tomto popise je „námorné“. Dôvodom je, že kontajner na odpaľovanie striel s dráhou letu prevyšujúcou vzdialenosť viac ako 500km zakazovala zmluva medzi ZSSR (Ruskom) a USA o Zákaze rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Táto zmluva bola obmedzená len na rakety a odpaľovacie zariadenia rozmiestnené na súši. Rakety mohli byť naďalej inštalované a odpaľované z lodí, ponoriek a lietadiel.
V minulých rokoch Spojené štáty začali prípravu základní vraj protiraketovej obrany v Rumunsku a Poľsku. Rusi protestovali a tvrdili, že ide o porušenie existujúcej zmluvy INF. Dôvodom protestov bolo, že na štarty rakiet boli použité kontajnery Mk.41
https://www.armyrecognition.com/october_2018_global_defense_security_army_news_industry/deployment_of_us_mk_41_missile_systems_in_romania_poland_contradicts_inf_treaty.html
Podľa ruskej strany je ich umiestnenie na suchej zemi dôkazom, že Američania majú v úmysle začať ohrozovať Rusko. Kontajner sa totiž preto volá univerzálny, že je možné ho použiť pre viac druhov rakiet bez toho, aby sa dalo zistiť, čo je vo vnútri. Prakticky až v momente odpálenia rakety druhá strana zistí, o aký druh sa jedná
Spomenutým testom bolo jasne dokázané, že Rusi mali pravdu. Kontajner je možné umiestniť na nákladné vozidlo, alebo na nejaký príves a odpáliť z neho rakety. Spojené štáty teda s rozmiestňovaním týchto striel už začali. Dnes sú minimálne v Rumunsku, v Poľsku a časom ich môžeme očakávať prakticky v každej európskej krajine v blízkosti ruských hraníc, kde majú Američania vplyv. Netýka sa to len krajín NATO, s veľkou pravdepodobnosťou budú rakety rozmiestnené aj v Gruzínsku a na Ukrajine.
V minulosti sme sa týchto rakiet vzdali preto, že riziko náhodného vypustenia je extrémne veľké. Sú to taktické rakety, takže príkaz na ich vypustenie nemusí dať len najvyššie velenie, ale obrazne povedané aj vojak v poli. Nemusí ísť o úmysel, ale už z princípu sa náhoda nedá vylúčiť napriek množstvu poistiek.
Rusi po odstúpení Američanov od zmluvy o protiraketovej obrane v roku 2003 začali vývoj vlastných zbraní. Kvôli slabej ekonomike si nemohli dovoliť koncentrovať sa na masovú výrobu, ale museli prísť s úpne novými nápadmi. Dnes sú len kvôli tomu ďaleko vpredu.
Sľúbili, že ukončenie zmluvy INF a začatie pretekov v zbrojení nenechajú len tak. Dnes sú na Kryme rozmiestnené nosiče hyperzvukových rakiet Kindžal s atómovou hlavicou až 500kT s doletom minimálne 2000km Mig-31K. Len pre informáciu, bomba Little Boy, ktorá zrovnala Hirošimu so zemou, mala 15kT. Podľa vyjadrenia Putina je to odpoveď na rozmiestnenie zakázaných rakiet v Rumunsku. Inými slovami, Rumuni sú už dnes v ruskom hľadáčiku a v prípade konfliktu bude ich krajina vymazaná zo sveta ako prvá.
Rovnakú odpoveď možno očakávať pre Poliakov a ďalšie krajiny, ktoré umiestnia americké kontajnery pre odpaľovanie rakiet Tomahawk a ďaľších, ktoré budú zamerané na Rusko.
Rusi tvrdia, že kvôli nemožnosti konkurovať ekonomicky, budú odpovedať asymetrickým spôsobom. T.j. nebudú sa hnať za kvantitou, ale prijmú kroky, ktoré budú pre súpera prekvapujúce, čo v preklade znamená zničujúce. To je v konečnom dôsledku mimoriadne zlá správa. Aj odpálenie relatívne nevinnej rakety s konvenčnou hlavicou smerom do Ruska, môže spustiť jadrový Armagaddon.
Rusi si svoju cestu nevybrali sami, určili ju Američania svojim ignorantským postojom k záujmom krajín zvyšku sveta. Súčasná zmluva, ktorú Slovensko pripravuje aby sa sem Američania dostali so svojimi vojenskými základňami, bude pre nás vstupenkou do jadrového klubu. Skôr alebo neskôr bude Slovensko súčasťou atómovej reťaze, ktorá bude mieriť na Rusko. Rovnako bude na Slovensko mieriť niekoľko desiatok atómových hlavíc. Chceme to?


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější