Je tohle ještě pořád novinařina anebo už děsivá manipulace? CNN Prima News po medializaci kauzy na Aeronetu přistoupila k neuvěřitelnému kroku, k přepsání rozhovoru s ředitelem ÚZIS tak, aby článek vyzněl pro-vakcinačně a úplně jinak než ten původní smaza
RSS

Je tohle ještě pořád novinařina anebo už děsivá manipulace? CNN Prima News po medializaci kauzy na Aeronetu přistoupila k neuvěřitelnému kroku, k přepsání rozhovoru s ředitelem ÚZIS tak, aby článek vyzněl pro-vakcinačně a úplně jinak než ten původní smaza

Je tohle ještě pořád novinařina anebo už děsivá manipulace? CNN Prima News po medializaci kauzy na Aeronetu přistoupila k neuvěřitelnému kroku, k přepsání rozhovoru s ředitelem ÚZIS tak, aby článek vyzněl pro-vakcinačně a úplně jinak než ten původní smazaný rozhovor! Porovnali jsme oba texty a nestačili jsme se divit, takže jsme svědky neuvěřitelného damage control anebo rovnou manipulace? A potom se novináři diví, že tradiční mainstreamová média už několik let ztrácí důvěru veřejnosti! Nová doba, host vyhazuje vrchního, anebo nová doba, rozhovor se přepisuje podle smazaného prvního?
Okolo skandálu smazaného rozhovoru s ředitelem ÚZIS prof. Ladislavem Duškem na webovém serveru CNN Prima News se rozpoutala neuvěřitelná hysterie hraničící až s mediální manipulací. O celé kauze jako první v pátek informoval náš server a po uveřejnění našeho článku [ 1 ] zahájila televize podle všeho neuvěřitelný damage control, který v historii českých médií nemá obdoby.
Několik hodin po publikování našeho článku se totiž CNN Prima News rozhodla, že smazaný [ 2 ] rozhovor s ředitelem ÚZIS na svůj server vrátí, jenže v naprosto překopané podobě. Televize zejména změnila nadpis článku, který už nezní “Bez roušek a opatření? Covid je na čase brát jako normální nemoc, myslí si Dušek” , ale nově má článek nadpis “Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat” . A co víc, nový článek si ponechal původní znění URL linku [ 3 ] v adresním řádku webového prohlížeče. Jenže, to zdaleka není všechno.
Vlevo původní znění článku před smazáním, vpravo přepsaný článek
Když jsme byli včera do redakce pozdě večer na tuto změnu upozorněni, mysleli jsme si, že televize pouze změnila nadpis, což se bohužel někdy stává, protože v mnoha redakcích nejsou titulky článků v dikci autora textu, ale o titulky se stará titulkář, tedy jiná osoba než autor rozhovoru či textu. Obvykle to takto mají zařízené velké zpravodajské, ale také bulvární servery. Jenže, jak jsme včera záhy zjistili, nedošlo jen ke změně nadpisu. Redaktorka CNN Prima News a autorka rozhovoru s ředitelem ÚZIS, Dáša Šamanová totiž rozhovor s panem profesorem velmi zásadním způsobem přepsala a pozměnila.
Po smazání rozhovoru přišla další pecka, přepsání rozhovoru do nové podoby
Není jasné, jestli iniciativa vzešla z její strany, či to bylo na přímou žádost samotného Ladislava Duška, ale výsledkem zkrátka je přepsaný rozhovor s úplně jinými slovy, s jinými větami, vypuštěnými větami, doplněnými větami, změněnými výroky. A to už je problém, protože něco takového už balancuje na hraně mediální manipulace s veřejným míněním. Rozhovor je rozhovor a nelze na něm nic měnit.
Je přípustné pouze publikovat addendum a doplnit upřesnění, doplnit názory, opravy, tedy přidat postřehy či upřesnění k původními textu rozhovoru. Ano, to je korektní postup, koneckonců, lidé dělají chyby, ale v tomto případě jsme byli svědky něčeho velice děsivého. Jeden z uživatelů [ 4 ] Facebooku zavčas pořídil zálohu [ 5 ] webové cache Google a můžeme tak porovnat obě verze rozhovorů vedle sebe.
Uživatel na Facebooku Petr Steinbauer odmítl manipulaci
Zopakujme si, jak to celé začalo. Televize CNN Prima News v pátek publikovaný rozhovor po několika hodinách smazala bez udání důvodu. Lišta webového prohlížeče hlásila na původním URL linku, že článek byl depublikován . Na ostatních českých zpravodajských serverech, které přebírají tzv. feed stanice CNN Prima News, se lidé v diskusích a komentářích začali ptát, co se stalo s rozhovorem s panem Duškem, kde souhlasil s názorem redaktorky, že je potřeba si na nemoc COVID-19 zvyknout jako na normální nemoc, a že je potřeba přestat nosit roušky.
Lidé se ptali na diskusi Seznam Zprávy, co se stalo s článkem, kam zmizel?
Pan ředitel ÚZIS na to reagoval slovy v původním rozhovoru, že to je jeho řeč, že tedy to je jeho stejný názor a doplnil svůj pohled, že ČR není policejní stát, který by vynucoval očkování. Jenže, v novém přepsaném rozhovoru již po policejním státu není ani čárka a paní redaktorka doplnila do rozhovoru vysvětlení, k čemu údajně došlo. A čtěte pozorně:
Ladislav Dušek tímto vyjasnil nedorozumění v odpovědi, zda je načase koronavirus začít brát jako normální nemoc. Na první otázku původně odpověděl: „To je moje řeč.“ Odpovídal však na první část otázky, která se týká zodpovědnosti – pozn. red.
Jenže toto vysvětlení je velice podivné. Ředitel Dušek totiž odpovídal na přímo položenou otázku, přičemž vyslovil názor, že v Česku očkování nefunguje policejně , že by očkování někdo nařizoval, tedy odpověděl na to ve stejném smyslu, že když ostatní očkování na ostatní normální nemoci je dobrovolné, tak i očkování proti koronaviru by mělo být dobrovolné, tedy mělo by se přistupovat ke COVID-19 jako k normální nemoci, proti kterým se očkuje normálně, svobodně, bez omezení, bez nařízení, bez rozestupů a bez roušek.
Porovnání obou verzí článků a textových změn
A je sympatické, že paní redaktorka v původním rozhovoru se nebála rozhovor vést tímto směrem. Pokud by pan ředitel nesouhlasil, nereagoval by na to větou “ To je moje řeč ” a nezdůrazňoval by, že očkování není řízeno policejně. V novém přepsaném rozhovoru ale o policejním přístupu už není ani slovo a klíčové odstavce rozhovoru jsou od základu přepsány, věty vypuštěny, nové doplněny. Na připojených obrázcích jsme připravili informační grafiku, kde jsme zvýraznili nejkřiklavější zásahy do původního obsahu rozhovoru.
Damage Control anebo manipulace?
Výsledkem je pocit čtenáře z manipulace, sorry jako. Původní článek vyzníval rozumně, logicky a pan ředitel přistupoval k očkování s rozumným náhledem. V přepsané verzi se jedná o rozhovor, který nepřipouští jinou cestu, než je očkování. Jedná se sice o podobné rozhovory, které ale po redakčním zásahu a přepsání vyznívají úplně protichůdně. Jestliže vytvoříte rozhovor, který slušný a solidní novinář dá nejprve zpovídanému hostu ke kontrole a k případnému doplnění předtím, než je text publikován, tak jakýkoliv pozdější zásah lze považovat už jen za jednu ze dvou věcí.
Porovnání obou článků, vlevo smazaný článek, vpravo přepsaný
Buď jde o damage control, kdy host se zděsil veřejné kritiky na své postoje či se dočkal nevůle od nadřízených, anebo jde o mediální manipulaci s cílem změny vyznění původního narativu článku, který si veřejnost vyložila nežádoucím způsobem ze strany publikujícího média. V obou případech je přepisování odstavců v rozhovoru naprosto, ale naprosto za hranou novinařiny.
Smazání rozhovoru s hostem je facka čtenáři z levé strany. A přepsání odstavců rozhovoru a publikování znovu pod stejným URL linkem, ale s jiným nadpisem a pozměněným obsahem, je facka čtenáři z pravé strany. A profackovaný čtenář se probudí, přestane číst mainstream a běží si stěžovat k nám na Aeronet. Takový je proces, který do značné míry vysvětluje krizi dnešních mainstreamových médií.
Koronavirus tady bude i za 20 let stejně jako chřipka. Mazat články, které už dnes vyzývají k normalizaci pohledu na koronavirus, je krátkozraké. Ale přepisovat články do nového vyznění, to je masakr!
V dnešní době se rozhovory publikují způsobem, že hostu se otázky posílají emailem a může na ně v klidu odpovědět. Pokud rozhovor probíhá na telefonu, po přepisu je standardem zaslat hostu finální podobu přepsaného rozhovoru. To samé se týká živého rozhovoru. Pokud server smaže již publikovaný rozhovor, potom to vysílá děsivý vzkaz cenzury. Je-li potom smazaný článek obnoven, ale v pozměněné podobě, potom to vysílá vzkaz manipulace. Cenzura a manipulace. Necháme teď úplně stranou, kdo udělal chybu. Jestli paní redaktorka špatně přepsala rozhovor, anebo někdo dostal kartáč od nadřízených, jak minimálně včera nás informoval do redakce náš zdroj.
Původní headline smazaného rozhovoru
Jediným výsledkem kauzy je potvrzení, že tisíce čtenářů se znovu a opět přesvědčily, že v současné době není dovoleno, aby se na mainstreamových médiích komukoliv dovolilo propagovat kolektivní imunizaci a normalitu ve vztahu ke koroně, jako k jakékoliv jiné nemoci, proti které se lidé dobrovolně, bez nátlaku covidových pasů a omezení, bez testování, bez opatření zdramini a bez roušek mohou očkovat, pokud chtějí, anebo nemusí, pokud nechtějí.
Covid tady zůstane s velkou pravděpodobností i za 20 let. A bude mutovat celých těch 20 let. A pořád bude část populace nenaočkovaná, zatímco jiná část naočkované populace bude ležet v nemocnici, protože vakcína na ně nefungovala. Snažit se vymýtit covid je stejně pošetilé, jako snaha o vymýcení chřipky, anebo jakékoliv jiné respirační choroby. Lidé budou umírat na chřipku a její komplikace při vysoké komorbiditě klinického stavu pacienta, a budou umírat i na COVID-19.
Databáze FIT ČVUT potvrzuje absurditu v českých nemocnicích. Na JIP odděleních leží a umírá téměř stejný počet neočkovaných jako očkovaných
A budou umírat letos, i za těch 20 let. Právě v této chvíli leží [ 6 ] v českých nemocnicích na JIP odděleních skoro stejně velká skupina očkovaných jako neočkovaných. Za uplynulý týden ulehlo na české JIPky celkem 48 neočkovaných a spolu s nimi 41 očkovaných , buď plně, částečně, anebo dokonce s posilující dávkou. A za uplynulý týden zemřelo 34 neočkovaných , ale spolu s nimi 28 očkovaných . Z empirického hlediska tedy i tento týden leží na českých JIP odděleních téměř stejný počet neočkovaných jako očkovaných. Jak je to možné?
Co kdyby se jednalo o pacienty očkované proti žloutence nebo obrně? Jak by média vysvětlila, že na JIPky v ČR za poslední týden ulehl skoro stejný počet očkovaných proti žloutence a obrně, jako je počet neočkovaných. Co by to znamenalo? To by znamenalo vyšetřování, žalobu na farmaceutickou firmu, že její vakcína nefunguje. Představte si, že by každý týden ulehaly na JIPky desítky dětí s obrnou, proti které přitom jsou děti očkované?
Počty očkovaných a neočkovaných na českých JIP a počty zemřelých za posledních 7 dní k datu 23. 10. 2021
A přitom neočkovaných dětí by na JIPky každý týden ulehalo jen o pár procent více? Víte, jaký by to byl skandál, že vakcíny proti obrně nefungují? Tohle je skutečný obraz společnosti. Grafy a data o tom, jak na JIPkách leží prakticky stejné počty neočkovaných jako očkovaných. A když televize smaže a přepíše rozhovor s ředitelem ÚZIS, lidé to nerozdýchají. Možná před rokem a půl by rozdýchali, ale dnes už ne. Takže, co říct závěrem?
No, snad jen to, že držíme paní redaktorce Šamanové ze CNN Prima News palce, protože v prvním rozhovoru se nebála položit správnou otázku panu profesorovi o normalizaci nemoci a o rouškách, ale všechno ostatní, co potom proběhlo, smazání a přepsání článku, to je horor. Doslova by se zde hodila parafráze z jednoho českého filmu, resp. otázka v parafrázi.  Nová doba, host vyhazuje vrchního, anebo nová doba, rozhovor se přepisuje podle smazaného prvního? Tohle je prostě jenom ukázka stavu covidizace ve společnosti. Takže normalizace nemoci covidu je podle všeho nadále na indexu. Dobré vědět!
-VK-
Šéfredaktor AE News
S námi čtete, s námi objevujete
Vážení čtenáři Aeronetu, pokud se vám líbí naše investigativní žurnalistika a komplexní analýzy, které pro Vás už 7. rokem děláme, pokud se vám líbí naše články, videa a pravidelné páteční pořady na SVCS, a chcete-li, abychom vám i nadále mohli přinášet nové informace a politické analýzy a komentáře, přispějte prosím jakoukoliv sumou v závěru tohoto měsíce na naší obvyklé darovací stránce  zde , ale pouze v případě, že si to můžete dovolit, tedy podle svých možností. Každý příspěvek má smysl, každý se počítá, malý i velký. Zatím jsme vysbírali jen cca.  43%  z cílové sumy a  do konce měsíce zbývá 7 dní . Přispět můžete bankovním převodem, PayPalem, Bitcoinem a poštovní složenkou na účet. Naše práce může pokračovat jedině s Vaší podporou, jinak to není možné a nemělo by to ani smysl, protože podpora musí být oboustranná.  Náš server je tu pro vás. Za Vaši podporu a pomoc předem děkujeme!


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Nejčtenější za týden