Svetové ceny potravín v auguste klesli
RSS

Svetové ceny potravín v auguste klesli

Rím 5. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
 
Svetové ceny potravín v auguste klesli, už tretí mesiac po sebe. Dôvodom bolo prudké zníženie cien cukru, pšenice a kukurice. Oznámila to vo štvrtok Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO)
Ilustračné foto
Z údajov FAO vyplýva, že index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, sa v auguste znížil na 169,8 bodu z revidovaných 171,7 bodu v júli. Júlový index bol pred revíziou na úrovni 170,9 bodu.
FAO tiež predpovedala, že dodávky obilnín budú v období 2019/20 väčšie, ako pôvodne očakávala. Index cien obilnín FAO v auguste medzimesačne klesol o 6,4 % z dôvodu výrazného zníženia cien kukurice, pšenice a ďalších kľúčových zrnín. Ceny ryže však, naopak, vzrástli.
Ceny cukru v auguste tiež citeľne klesli, medzimesačne o 4 %, a to „najmä v dôsledku oslabenia brazílskej meny real, ktorá má tendenciu stimulovať vývoz cukru“, ako uviedla FAO.
Tieto poklesy nedokázal vyrovnať rast iných indexov, napríklad cien rastlinných olejov o 5,9 % a cien mäsa a mliečnych výrobkov zhodne o 0,5 %.
FAO najnovšie očakáva, že globálne dodávky obilnín budú v roku 2019/2020 vyššie, ako pôvodne predpokladala. Podľa najnovšieho odhadu by mali dosiahnuť 2,708 miliardy ton, čo je o 23 miliónov ton viac ako v predchádzajúcom, júlovom odhade a približne o 55,4 milióna ton nad úrovňou v roku 2018.
Takmer celá táto revízia sa opiera o vyššiu prognózu svetovej produkcie kukurice, uviedla FAO. A to vďaka lepším vyhliadkam na úrodu v Spojených štátoch, napriek nadmerným dažďom počas väčšiny vegetačného obdobia.
Väčšia produkcia kukurice tak vyvážila očakávané zníženie globálnej produkcie pšenice v roku 2019, ktorá by podľa súčasného odhadu FAO mala dosiahnuť 767 miliónov ton. To je o 4 milióny ton menej ako v predpovedi z júla.
 
Príspevok Svetové ceny potravín v auguste klesli zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější