Použije se všechno
RSS

Použije se všechno

APOŠTOL
Svou dnešní úvahu bych začal dvěma rozdílnými popisy války na Ukrajině. Chtěl bych, abyste si povšimli, že sice můžeme příčiny této války vidět různě, ale vlastní válečná realita má své zákonitosti, které nelze ani ignorovat, ani se jim vyhnout, tím méně se pokoušet je nějak obejít či přizpůsobit si je pro své účely.

To takhle zlé zákeřné Rusko vedené šíleným prezidentem, který je ztělesněné zlo, zaútočilo plnou silou na mírumilovnou demokratickou Ukrajinu, která nijak neprovokovala a nedělala nic, čím si tuto agresi zasloužila. Díky skvělému prezidentovi se ten David postavil na odpor Goliášovi a od té doby mu statečně vzdoruje ,mimo jiné díky tomu, že jí demokratický Západ včas po zuby vyzbrojil. Samozřejmě toto nahromadění zbraní nemělo být nikdy použito proti Rusku a i přijetí do NATO bylo čistě z obranných důvodů. Nějaké pluky Azov, Ajdar a Pravý sektor nikdy nehrály v ukrajinské politice roli, nedošlo k žádným Majdanům ani jiným nelegitimním krokům, Ukrajina vždy plnila všechny smlouvy, které podepsala, včetně Minsku I i Minsku II. Demokratická Ukrajina se obrátila na své západní přátele, ti jí od té doby dále vyzbrojují a pomáhají jí v boji s ďábelským agresorem.
Teď to zkusíme obráceně:
To takhle znepokojené Rusko došlo k závěru, že vstup Ukrajiny do NATO již příliš ohrožuje ruskou bezpečnost a po osmi letech konfliktu a mnoha nesplněných smlouvách z ukrajinské strany, spustilo „speciální vojenskou operaci,“ aby odvrátilo vývoj, který Rusko ohrožoval. Ukrajinští představitelé se otevřeně hlásí k nacistickým odkazům – k Babímu Jaru se dostanete po třídě Stěpana Bandery, ukrajinské vojenské velení je podřízeno plukům, kde se to na tetováních vojáků jenom hemží hákenkrojcy. Ukrajinský prezident oficiálně řekl, že bude usilovat o jaderný statut a na Donbasu byla osm let válka. K tomu byla Ukrajina dlouhodobě vyzbrojována nejlepšími západními zbraněmi a nijak se netajila, že chce změnit status quo, který na východě Ukrajiny panoval.
Ruský útok ihned od začátku narazil na velmi tuhý odpor dobře vyzbrojené ukrajinské armády, která je vyzbrojována tím nejlepším, co Západ může dodat a Rusko jen s vypětím sil postupuje kupředu. V podstatě se jedná o proxy válku Západu proti Rusku, kdy Západ dodává zbraně a peníze a Ukrajina vojáky. Díky tomu Ukrajina zatím nepodlehla ruské přesile.
Jasně, dalo by se to popsat ještě z mnoha dalších úhlů. Role oligarchů, role Putina osobně, role generality, role USA, role Evropy, role Británie, role Macrona osobně, role propagandy, role Číny, Turecka, Arábie, Afriky, Indie… i Venezuely a Íránu – vynechal jsem něco? Prostě se jedná o mnohovrstevnatý konflikt ve kterém jde kromě území a vojenské síly i o postavení dolaru jakožto světové rezervní měny a mnoho dalších věcí.
Za mě je smutnou skutečností, že pro západní veřejnost se z toho udělal boj dobra se zlem. A jakmile si něco tak složitého, jako je ukrajinská válka, zjednodušíte na ty hodné a ty zlé, buďte si jisti, že nakonec zbude jen zlo.
Já chci ale dneska poukázat na to, že je vlastně úplně jedno, z které strany se na tento konflikt díváte, protože válečná realita se prostě prosadí velmi rychle a velmi intenzívně . Ať už Rusko zákeřně zaútočilo, nebo ať reagovalo na ukrajinskou hrozbu, pořád platí, že tam probíhají boje. Pořád platí, že Ukrajina nevítězí, že přechází o infrastrukturu, že se jí propadá ekonomika, tamní firmy se zavírají, je nedostatek základních potřeb, statisíce lidí kopou zákopy, místo aby montovali v továrnách. Sto let tam tráva neporoste.
Západ Ukrajině pomáhá, ale i sami ukrajinští představitelé vidí, že nepomáhá dost. Denně posloucháme Zelenského i Kulebu, že je třeba přestat odebírat ruskou ropu i plyn, že je třeba dodávat více zbraní i více peněz, že je třeba opravovat ukrajinskou vojenskou techniku mimo Ukrajinu, je zapotřebí pomoci s vývozem obilovin, je třeba sanovat ukrajinskou ekonomiku… Proč? Protože i přes tuto všechnu pomoc Ukrajina nevítězí.
Je jedno, jestli máme před sebou demokratickou nebo nacistickou Ukrajinu. Západ jí pomáhá málo. Ať je ukrajinský režim demokratický nebo nacistický nebo něco mezi tím, ukrajinští představitelé volají po větším zapojení Západu do této války.
Západ dodává zbraně i peníze . Ale zatím moc nestojí o jaderný armagedon. Kdo z Američanů to řekl? Pomůžeme Ukrajině vším, kromě Třetí světové války. Ovšem i tato veškerá západní pomoc Ukrajině nestačí. Kdyby stačila, nebude Zelenský denně apelovat na embargo na ruské energie a nebude denně volat po více zbraních a více penězích. Ukrajinský režim prostě potřebuje Západ zapojit ještě víc, protože ani celá dosavadní západní pomoc nestačí.
Nepřipomíná vám to něco? Tohle stejné říkali i afghánští představitelé. Ti také nikdy nedostali dost zbraní a peněz, aby Tálibán potřeli. Ani proamerická irácká vláda nikdy nedostala dost, aby mohla zvítězit nad regionálními sousedy, kteří se jim tam pořád vměšovali. Ponechme stranou, že se tam všude kradlo a korumpovalo ve velkém. Na Ukrajině je to dost podobné. I přes masivní západní pomoc Rusko postupně obkličuje a udolává ukrajinskou armádu. Západ se nezapojuje dost.
Je jedno, jaký je ukrajinský režim. Je jedno, jestli jsou demokraté nebo náckové. Jejich bytostný zájem je, aby se Západ ještě (mnohem) víc zapojil. K tomu se použije všechno. Diplomacie, prezidentský herecký projev, nadávky ukrajinského velvyslance v Německu, ale i válečné hrůzy.
Pokud západní pomoc nebude stačit na zvrat na bojišti (a my si tady myslíme, že stačit nebude) tak nezbytně musejí nastoupit další prostředky – chemický útok a nebo ta jaderná zbraň. Jak jinak donutit Západ, aby ještě přitlačil, když nestačí ani miliardy dolarů ani nizozemské houfnice? Pojďme se dneska v diskusi pobavit o taktických aspektech nějaké té malé jaderné bomby či chemického útoku.
Generál Petr Pavel, dával rozhovor, že právě ta taktická jaderná zbraň je reálné riziko. Samozřejmě ji použijí Rusové, jak jinak. To samé mlela i Drábová. Člověka přímo mrazí z toho, že se vlastně s takovým vývojem počítá… Já osobně jsem si to včera rozhodl takhle: Když nějaká ta atomovčička vybuchne v Kyjeve poté, co budou Rusové na všech frontách ustupovat, tak bych si vsadil na variantu, že Putin ztratil nervy a jde mu o všechno. Pokud ale atomovka vybuchne někde na bojišti nebo nad nějakou místní Zlámanou Lhotou za podmínek ruské ofenzívy, budu sázet na variantu, že ukrajinský režim se neštítí ničeho.
To samé platí i pro chemický útok nebo něco podobného. Jakmile to bude vypadat jako v Sýrii, že těsně před vítězstvím bude Rusko obviněno, že si na poslední chvíli ještě muselo pomoct chemicky či jaderně, tak budu mít jasno, v jakém režimu žiju já a podle toho se zařídím. Ať už to přinese cokoliv. Pořád vidím vysoké riziko, že se to s tím jaderným armagedonem fakt podaří.

 
a.a. (Apoštol)
The post Použije se všechno first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden