Opravdu jsou požáry v Amazonii rekordní?
RSS

Opravdu jsou požáry v Amazonii rekordní?


Francouzský president Macron nenadále vyhlásil, že tématem nadcházejícího summitu G7 musí být vyhlášení „výjimečného stavu“ (emergency). Prý kvůli gigantickým megapožárům v Amazonii, které přesahují všechny rekordy klimatické krize. Brazilský president Bolsonaro se urazil, že jeho zemi chce koloniální velmoc poučovat. Macron dokonce vyhrožuje, že pohřbí 20 let připravovanou obchodní smlouvu mezi EU a Mercosur. Aby potrestal Brazílii za chování k přírodě. Tím už ale dopálil i Angelu Merkelovou, která takto impulsivní boření dlouhých let diplomacie odmítla.Ano, satelitní snímky požárů svým rozsahem vyvolávají úzkost, to musím uznat bez mučení. A čísla, že jde o desítky tisíc – ne desítky požárů ale desítky tisíc požárů – to vyvolává i ve mě paniku a závrať. Navíc jsem vloni ani předloni, vlastně nikdy jsem o ničem takovém neslyšel.
Pokud ale porušíte zásady „pokrokové“ žurnalistiky a zkusíte si ověřit tvrzení, než něco napíšete, zjistíte, že celá tato panika je jen dezinformace.
NASA na webu  Earth Observatory  uvádí: K 16. srpnu 2019 se požáry v Amazonii  pohybují okolo průměru  ve srovnání s posledními 15 lety (close to the average in comparison to the past 15 years). Situace se jeví nad průměrem ve státech Amazonas a Rondonia, avšak hluboko pod průměrem v Mato Grosso a Pará.
Můžete se přesvědčit na vlastní oči podle údajů NASA ze satelitů Aqua a Terra v databázi Modis. Vše je dostupné třeba na Globalfiredata.org. Za posledních 20 let jsme zažili mnoho roků, kdy rozsah požárů byl větší.
Jděte sem  http://www.globalfiredata.org/forecast.html#totals
Novinové titulky, že letošní rozsah požárů je dramaticky vyšší než vloni (o 84%), jsou průhledná statistická manipulace. Pokud porovnám mírně nadprůměrný rok s hluboce podprůměrným rokem, tak mohu podobné titulky chrlit neustále prakticky o čemkoliv. Oba roky ale nevybočují z běžného rozsahu, co je v regionu obvyklé.
Další statistický trik spočívá v tom, že média uvádí jen data od 2012. A říkají, že požárů je nejvíce od roku 2012 (což je pravda). Proč zamlčují starší roky?
My co v Amazonii nežijeme, nevíme, jak to tam chodí. Pravda je taková, že v Amazonii v létě jsou požáry každé léto. Citované počty požárů jsou tam v sezóně běžné. Nejsou způsobeny klimatickou změnou, ale dělají to farmáři. A nejde o požár prastarého pralesa. Jde o rolníky, kteří vypalují zemědělské pozemky, louky a pole zarostlé plevelem („slash and burn“). Řízené vypalování. Aby se připravili na příští zemědělskou sezónu. Co se odlesňování týče, vláda se snaží kácení regulovat a po roce 2005 dramaticky pokleslo (viz graf 3). Tedy dobrá zpráva.
Francouzský president Macron přesto 24.srpna na Twitteru napodobuje Grétu a její metaforu s hořícím domem: „Náš dům hoří… tento požár je mezinárodní krize.“ Inu, blíží se záříový klimatický summit v New Yorku a je třeba vyburcovat veřejnost. To je ten summit, kam se Gréta s tatínkem a kameramanem plaví na jachtě, aby mohli natočit o plavbě dokument a pohádkově zbohatnout.
Díky si zaslouží bloger Paul Homewood na svém webu „Notalotofpeopleknowthat“, který na dezinformaci upozornil.
 

GRAF 1: Údaje o požárech v Brazílii dle NASA satelitů Aqua a Terra. V tomto grafu je zeleně (zelené tečky jsem přidal pro zvýraznění) zobrazen letošní rok 2019. ( Zdroj )

GRAF 2: Tady je srovnání celoročního běhu požárů od roku 2000 v různých letech (červeně). Modře je rok 2019 dosud. Opět – nic mimořádného k vidění. ( Zdroj )
 

GRAF 3: Dobrá zpráva je, že kácení pralesů v Brazílii po roce 2005 dramaticky pokleslo. Žlutý rok na konci řady je rok 2018. ( Zdroj )
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější