Jourová: Ja nebudem druhý Frans Timmermans, budem to robiť po svojom
RSS

Jourová: Ja nebudem druhý Frans Timmermans, budem to robiť po svojom

Praha 11. septembra 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Věra Jourová , budúca   podpredsedníčka novej Európskej komisie , sa porozprávala s českými novinármi v Bruseli . Oznámila , že sa nebojí tlaku, ktorý by na ňu mohol byť vyvinutý zo strany niektorých krajín kvôli dodržiavaniu princípov demokracie a právneho štátu . A takisto vyjadrila potrebu robiť svoju prácu inak, v porovnaní so svojim predchodcom Fransom Timmermans om
Na snímke Věra Jourová
Nebojím sa tlaku . Som presvedčená , že je potrebné pokračovať v dialógu s krajinami višehradskej štvorky . To je región , ktorý je mi blízky a ktorému rozumiem , ” oznámila svoj názor Jourová .
Zároveň priznala , že jej doterajšia práca , ktorú vykonávala , nebola tak politicky náročná .
 
Prvé cesty do Maďarska a Poľska
Čo sa týka jej novej   pozície , oznámila Jourová , že má v pláne ju vykonávať inak ,  ako  jej predchodca Timmermans . Práve jeho si   medzi vládami krajín príliš neobľúbili . Svoj kritický postoj na jeho adresu vyjadrovali, nielen premiéri Poľska a Maďarska , ale rovnako aj predseda vlády Andrej Babiš , ktorý tvrdil , že Timmermans  sa  vzdialil   realite postkomunistických krajín strednej Európy . Jourová vyhlásila , že nemieni byť “druhý Frans Timmermans “ a veci bude riešiť podľa seba . Čo sa týka jej prvých destinácií , oznámila Jourová , že jej prvé destinácie budú Maďarsko a Poľsko .
“ Európa nie je bojisko . Európa je pre mňa dialóg a vysvetľovanie , vnímanie sa navzájom. Ja mám rešpekt k názorom oponentov , takže si rada vypočujem názory kohokoľvek   či už je to maďarská strana, poľská, alebo ktokoľvek ďalší , ” oznámila eurokomisárka .
Pri rokovaní s von der Leyenovou boli témou dve ponuky . Prvá z nich bola funkcia podpredsednícka , ktorej súčasťou by bol dohľad nad hodnotami EÚ a transparentnosťou . V druhej by išlo o ekonomicky zamerané portfólio . Sama Jourová považuje získanie funkcie za nemalý úspech , a to aj napriek tomu , že predseda vlády Babiš vyjadroval pôvodne svoj záujem o ekonomickú oblasť .
 
Rozdielne názory s premiérom


Čo sa týka potenciálnych rozdielnych názorov s premiérom Babišom , môže ísť, napríklad o systém volieb do Európskeho parlamentu . Táto problematika totiž spadá práve do kompetencií Jourovej . Ide o to , že vo voľbách , ktoré prebehli tento rok v máji , využívali európske politické strany princíp, tzv . Spitzenkandidátov , keď v prípade víťazstva , a tiež na základe doterajšej praxe , sú lídri európskych politických frakcií, súčasne kandidáti na predsedu Európskej komisie . Napríklad, Andrej Babiš sa však vyjadril , že tento princíp v budúcnosti používať nechce .
“ Tak , aby sme, povedzme do dvoch rokov, mali jasnejšie  v  tom , ako sa bude voliť a ako sa posilní demokratická legitimita Európskej únie , “ dodala k tejto téme Jourová .
V neposlednom rade považuje komisárka za dôležitú tému transparentnosť únijných úradov . Myslí si , že môže priblížiť ľuďom fungovanie EÚ , ktoré bolo doteraz trochu odťažité . “ Aby ľudia vedeli , keď príde Európa s nejakým legislatívnym návrhom , ako veľmi sa   lobovalo , kým a akou cestou . Ja si myslím , že tam máme určité dlhy , žeby sme mali byť transparentnejší , ” dodala na záver .
Počas konferencie v Bruseli informovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová o zložení svojho tímu eurokomisárov . Věra Jourová získala post podpredsedníčky novej Európskej komisie , zo susedného Slovenska menovala von der Leyenová Maroša Šefčoviča na post svojho podpredsedu .
 


Príspevok Jourová: Ja nebudem druhý Frans Timmermans, budem to robiť po svojom zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější