Terčom kyberkriminality sa stávajú aj školské učebnice a materiály
RSS

Terčom kyberkriminality sa stávajú aj školské učebnice a materiály

Bratislava 11. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
 
Experti spoločnosti Kaspersky odhalili až 53.531 prípadov škodlivých alebo potenciálne nechcených súborov, ktoré sa maskovali ako pomocné učebné materiály pre školy a univerzity. Na základe správy spoločnosti „Back to school report“ (Späť v škole) boli v období od augusta 2018 do júla 2019 takto maskované súbory použité pri 356.662 útokoch na 104.819 používateľov
Ilustračné foto
Aj keď náklady na knihy vedia byť pomerne vysoké, tvoria nevyhnutnú súčasť vzdelávacieho procesu. Výsledkom však je, že mnohé z učebníc sú dostupné online a študenti si ich sťahovaním z pirátskych webov či hostingových fór snažia znížiť svoje študijné náklady.
Celkovo bolo 17.755 hrozieb maskovaných ako knihy pre študentov, pričom najčastejšie išlo o falošné učebnice angličtiny (2080), matematiky (1213) a literatúry (870). Drvivú väčšinu takto maskovaných stiahnutých hrozieb tvorili tzv. sťahovače rôznych súborov: od otravného advéru či nevyžiadaného softvéru, až po veľmi nebezpečný malvér zameraný na kradnutie peňazí.
Zvyšných 35.776 hrozieb bolo zamaskovaných ako eseje a študentské práce na rôzne témy. Keď sa na ne analytici pozreli bližšie, všimli si niečo neobvyklé. V 35,5 % prípadov bol najčastejším škodlivým softvérom osemročný červ – teda zastaraný typ hrozby, ktorá sa v súčasnosti už tak často nepoužíva. Aktívne bol distribuovaný prostredníctvom špecifického útočného vektora – USB kľúčov. Po dôkladnejšom preskúmaní dospeli k záveru, že tento červ „žije“ na počítačoch v študentských reprografických službách, ktoré sa roky používajú bez pravidelných bezpečnostných aktualizácií a bežia na starých operačných verziách. Takto sa červ dostane do systému v podobe študentskej eseje, ktorú je potrebné vytlačiť.
„Študenti, ktorí sa pokúšajú vyhnúť platbe za originálne učebnice a iné študijné materiály, sú pre kybernetických zločincov korisťou, ktorej jednoducho nevedia odolať. Pre vzdelávacie inštitúcie to predstavuje vážny problém, pretože infekcia, ak sa raz dostane do školskej siete, sa môže veľmi ľahko šíriť ďalej. Nie všetky vzdelávacie inštitúcie sú totiž pripravené účinne reagovať voči takýmto incidentom, aj keď sú z hľadiska bezpečnosti považované za typický objekt útočníkov. Práve preto sú pre takéto inštitúcie nevyhnutné preventívne opatrenia,“ vysvetľuje Maria Fedorova, bezpečnostná analytička spoločnosti.
 
Príspevok Terčom kyberkriminality sa stávajú aj školské učebnice a materiály zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější