Ministri reagovali na situáciu v Smere. Žiga nevníma žiaden konflikt, skôr “dynamickú diskusiu”. S Ficovou obhajobou extrémistov však má problém. Podľa Kalavskej sú výroky Mazureka neakceptovateľné
RSS

Ministri reagovali na situáciu v Smere. Žiga nevníma žiaden konflikt, skôr “dynamickú diskusiu”. S Ficovou obhajobou extrémistov však má problém. Podľa Kalavskej sú výroky Mazureka neakceptovateľné

Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Po dnešnom rokovaní vlády predstúpili pred novinárov jednotliví šéfovia rezortov. Nominanti strany Smer-SD hovorili aj o situácii v najsilnejšej strane ako aj o nedávnych výrokoch expremiéra Roberta Fica o rómskej menšine v reakcii na odsúdenie bývalého poslanca NR SR Milana Mazureka z ĽSNS.
Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga
Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý je členom užšieho vedenia Smeru-SD, v strane nie sú konflikty ani napätie medzi predsedom Robertom Ficom a premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý nebol prítomný na poslednej straníckej krajskej rade. “Ja to vnímam tak, že sa v strane diskutuje, ja to vôbec nenazývam konflikt, ja to nazývam taká dynamická diskusia.”
Na otázku, či podľa neho ostane Peter Pellegrini v Smer-SD, Žiga uviedol, že nevidí dôvod, aby predseda vlády v strane neostal.
Vyjadrenie podpory odsúdenému exposlancovi Milanovi Mazurekovi z ĽSNS predsedom Smeru-SD Ficom vníma Žiga v dvoch rovinách. “Jedna vec je pomenovať niektoré problémy skupiny obyvateľov, a druhá vec je zastávať sa extrémistov a komentovať výroky a rozhodnutia súdu. To si myslím, že treba oddeliť a o tomto diskutujeme.” Dodal, že má “trošku problém” s tým, keď sa predseda Smeru zastáva extrémistov.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská nominovaná Smerom v stredu po rokovaní vlády povedala, že z jej pozície jej neprináleží komentovať vyjadrenia predsedu Smeru-SD Fica, avšak dodala, že je “proti každému extrémizmu, populizmu a fašizmu”. “Ja si myslím, že pán Mazurek je právoplatne odsúdený a mal byť odsúdený za svoje výroky, takže tie jeho výroky sú pre mňa neakceptovateľné.”
Doplnila, že stále prebiehajú rokovania o reforme zdravotníctva spojenej so stratifikáciou nemocníc, ktorú označila Kalavská za svoju prioritu. Na otázku novinárov, či v prípade, že reforma neprejde odstúpi, uviedla, že sa ešte nerozhodla. “Je to pre mňa dosť podstatná vec v rámci toho, aby zdravotníctvo pri  súčasnom financovaní a pri súčasnom nastavení personálu bolo udržateľné,” povedala s tým, že teraz podľa nej dlhodobo udržateľné nie je.
 
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd) zopakoval, že obhajoba Mazureka zo strany Fica je pre neho “absolútne cez čiaru”. Ako podotkol po stredajšom rokovaní vlády, je potrebné rešpektovať rozhodnutie súdu. “Neprináleží mi, aby som to komentoval. Nerobil som to ani v prípade, keď Najvyšší súd nerozpustil stranu Mariana Kotlebu. Akceptujem toto rozhodnutie, ale na druhej strane musím povedať, že fašisti a fašistická rétorika nepatrí do 21. storočia,“ poznamenal Gál. Pripomenul, že nedávno si verejnosť pripomínala deň holokaustu. Ako podotkol, ide o smutné udalosti a “skôr by sme sa mali ozývať opačne, aby takéto prejavy nevraživosti už neboli v demokratickej spoločnosti”.
Predseda Smeru-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti uviedol, že exposlanec Národnej rady SR Milan Mazurek (ĽSNS) povedal to, čo si myslí takmer celý národ. Fico to vyslovil v súvislosti s právoplatným odsúdeným Mazureka za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Fico tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov.
Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.
 
 
Príspevok Ministri reagovali na situáciu v Smere. Žiga nevníma žiaden konflikt, skôr “dynamickú diskusiu”. S Ficovou obhajobou extrémistov však má problém. Podľa Kalavskej sú výroky Mazureka neakceptovateľné zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější