Brzy také v EU? Na Srí Lance se rozpoutal lidový hněv proti vládě
RSS

Brzy také v EU? Na Srí Lance se rozpoutal lidový hněv proti vládě

Jak dlouho potrvá Evropanům, než si vzpomenou na to, jak řešili nespokojenost s vládci i někteří jejich předkové? Obzvlášť pak v situaci, kdy má již poměrně brzy dojít k vládě nikým nevolené WHO a OSN….
Srílanský premiér Mahinda Rajapaksa se musí obávat o svou bezpečnost a skrývá se na vojenské základně. Rozzlobení občané zdevastovali jeho vilu z hněvu nad politickým selháním.
Mahinda Rajapaksa , který již není premiérem Srí Lanky, čelí bezuzdnému lidovému hněvu od doby, kdy ostrovní národ zbankrotoval a ekonomika se od té doby zhroutila.  Kdysi milovaný lidmi, protože jejich rodina ukončila dlouhotrvající občanskou válku v zemi, se 76letý muž nyní musí  skrývat  na přísně střežené vojenské základně.
Dopady covidových lockdownů a špatného hospodaření způsobily, že se devizové rezervy rozplynuly, takže důležité dovážené zboží, jako jsou zdroje energie, léky a potraviny, již nelze platit. Nabídka stagnuje a ceny prudce stoupají.  Rozzlobení lidé zaútočili na Radžapaksovo sídlo a zničili ho z hněvu nad totálním politickým selháním vlády. Do řeky byla hozena i auta politiků.

Talk about an engaged public!
In Sri Lanka the public, angry at the cost of living there, threw politicians car's into the river!!! pic.twitter.com/NkEihV7jon
— Luke Rudkowski (@Lukewearechange) May 11, 2022


Révolte au #SriLanka : situation très tendue ce soir à Negombo dans l'ouest du pays. Les autorités ont prolongé le couvre-feu et ordonné de "tirer à vue". 103 maisons et 88 véhicules, la plupart appartenant à des ministres, deputés et politiciens ont été incendiés ou endommagés. pic.twitter.com/8hry2tkgM1
— Anonyme Citoyen (@AnonymeCitoyen) May 10, 2022

Srílanský stát nyní sklouzává do plné politické a ekonomické krize, kdy stále více lidí bojuje s hladem, smrtí a vážnými nepokoji.  Nyní jsou také konfrontováni s brutálním násilím státu. Nejméně devět lidí zemřelo a více než 200 bylo zraněno při zapálení vozidel a domů během střetů mezi vládními příznivci a kritiky tento týden.
Ostrov se nyní zmítá v nejhorší ekonomické krizi od získání nezávislosti a reakce státu ukazují, že není schopen ochránit své občany. Použití armády však pravděpodobně nepokoje utlumí.  Lidový hněv a frustrace, živené provládními protidemonstranty, pravděpodobně jen porostou a podpoří nedůvěru ve vládnoucí establishment.
Tento týden armáda obdržela rozkazy zastřelit „porušovatele zákona“, když se lidé shromáždili v ulicích, aby protestovali proti nedostatku potravin, paliva a léků.  Prezident Gotabaya Rajapaksa se podle BBC nezmínil o roli provládních příznivců při podněcování násilí, pouze odsoudil činy davů a  ​​slíbil  , že proti nim použije plnou sílu zákona.  Celostátní zákaz vycházení zavírající obchody, podniky a kanceláře byl ve čtvrtek ráno na několik hodin zrušen, ale očekává se, že bude znovu zaveden odpoledne.
Nacionalistický prezident Gotabaya Rajapaksa nastoupil do úřadu v listopadu 2019 poté, co vedl kampaň za národní bezpečnost a apeloval na sinhálský buddhistický nacionalismus.  Rodina Rajapaksy od té doby mocně rostla a opanovala vládu; Gotabaya dosadil svého bratra Mahindu (sám bývalý prezident) jako premiéra a do ministerských funkcí jmenoval další příbuzné…
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 3 Průměrně: 5 ]


Nejčtenější za týden