Coburgovský kaštieľ v Jelšave obnovujú pre turizmus
RSS

Coburgovský kaštieľ v Jelšave obnovujú pre turizmus

Banská Bystrica 20. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
 
Rokmi chátrajúca pamiatka v podobe starobylého kaštieľa v historickom centre mesta Jelšava v Revúckom okrese čaká na svoje využitie. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vidí v záchrane Coburgovského kaštieľa možnosť, ako posilniť turizmus na Gemeri
Na snímke predseda BBSK Ján Lunter
Krajská samospráva začiatkom letnej sezóny poskytla na vypracovanie projektovej dokumentácie pre zhotovenie inžinierskych sietí a vybudovanie prípojok takmer 15-tisíc eur. Projekt realizoval vlastník kaštieľa – mesto Jelšava, v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Gemer a s Rozvojovou agentúrou BBSK.
O systematickú záchranu pamiatky sa jelšavská samospráva, ktorá objekt aj spravuje, snaží už niekoľko rokov. Zástupcovia mesta sa okrem stavebných a udržiavacích prác aktívne usilujú priniesť za múry kaštieľa nový život a sprístupniť ho návštevníkom. Popri historickej hodnote kaštieľa je turistickým lákadlom aj ponuka nevšedných zážitkov. „Či už formou komentovanej prehliadky, keď je návštevník takpovediac vtiahnutý do procesu obnovy a má možnosť vidieť a počuť o priebehu záchranných prác priamo na mieste. Alebo formou tematických kultúrnych podujatí, ktoré majú potenciál zaujať verejnosť,“ priblížila koordinátorka pamiatkovej obnovy Viera Kozárová.
Inžinierske siete doposiaľ v kaštieli chýbali. „Žiadali sme kraj o finančnú podporu, keďže komplexná rekonštrukcia si vyžaduje vysoké náklady,“ uviedol primátor mesta Jelšava Milan Kolesár. „Po vybudovaní akéhosi logistického zázemia plánujeme v kaštieli spoločne s občianskym združením Čierne diery, ktoré sa venuje záchrane zabudnutých pamiatok, vybudovať zážitkové ubytovanie pre turistov z celého Slovenska,“ dodal primátor. Ponuka netradičného ubytovania v autentických priestoroch kaštieľa má nielen pritiahnuť turistov či zvýšiť cestovný ruch na Gemeri, ale aj zviditeľniť kaštieľ.
„Kaštieľ v Jelšave odkazuje na rody Koháryovcov a Coburgovcov, ktoré významne prispeli k rozvoju niekoľkých regiónov v dnešnom banskobystrickom kraji. Posunuli Gemer medzi významné oblasti, investovali do rozvoja v celom regióne. Dnes viaceré pamiatky po týchto rodoch chátrajú a doslova potrebujú záchranu. Pre mnohé oblasti Gemera je cestovný ruch a turizmus v súčasnosti jednou z mála možností na pritiahnutie záujmu návštevníkov. Aj preto musíme investovať do zachovania histórie a jej pamiatok,“ povedal pri návšteve kaštieľa predseda BBSK Ján Lunter.
 
Príspevok Coburgovský kaštieľ v Jelšave obnovujú pre turizmus zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější