Aj to sa stáva: Kvôli poklesu morského dna Dánsko bude musieť nakupovať plyn od Ruska a zmeniť svoj postoj voči Severnému prúdu-2

Aj to sa stáva: Kvôli poklesu morského dna Dánsko bude musieť nakupovať plyn od Ruska a zmeniť svoj postoj voči Severnému prúdu-2

Kodaň 21. septembra 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Pomerne nečakaným rozuzlením sa môžu skončiť trenice medzi Ruskom a Dánskom ohľadne budovania trate plynovodu Severný prúd-2 v dánskych teritoriálnych vodách. Samotná príroda (či osud?) nabáda Dánsko k tomu, aby začalo nakupovať ruský plyn a zmenilo svoj postoj voči Severnému prúdu-2. Všetko sa podobá  scéne z nejakého vedecko-fantastického filmu: kleslo morské dno v dánskom sektore Severného mora a Dánsko tri roky nebude môcť ťažiť plyn na svojom najväčšom morskom nálezisku Tyra. Podľa všetkého nebude mať inú možnosť ako nakupovať plyn od Ruska
Ilustračné foto
Dánsko pozastavilo ťažbu plynu v najväčšom plynovom nálezisku v krajine, Tyra, na obdobie troch rokov. V priebehu tohto obdobia celý objekt prejde rozsiahlou rekonštrukciou. Dánsky rozhlas v stredu s odvolaním sa na zdroje na ministerstve energetiky informoval, že v priebehu troch rokov bude Dánsko nútené intenzívne nakupovať plyn od Nemecka, ktoré ho bude distribuovať z Ruska, Nórska a Holandska. „V období pozastavenia prevádzky objektov v Tyre budeme nakupovať plyn z Nemecka, ktorý bude distribuovaný z Nórska, Ruska a Holandska,“ citoval ministerstvo energetiky dánsky rozhlas .
Podľa údajov dánskeho Národného energetického systému Energinet, v nálezisku Tyra ťažia 90 percent dánskeho plynu a vyše 1,5 milióna podnikov zabezpečujú plynom práve z tejto lokality. V súčasnej situácii Dánsko nemá inú možnosť, ako nakupovať plyn zo zahraničia.
Čo sa vlastne stalo? Morské dno v nálezisku Tyra, ktoré sa nachádza v dánskom sektore Severného mora, kleslo o 6 metrov. „V tejto situácii vzdialenosť medzi povrchom vody a plošinami ťažiacich plyn sa zmenšila iba na 15 metrov a to je zjavne nepostačujúce,“ vysvetlil pre dánsky rozhlas predstaviteľ spoločnosti „Total“ Morten Hesselagher Pedersen. Uviedol, že renovácia objektu si vyžiada investície vo výške 21 miliónov dánskych korún alebo 3,1 milióna dolárov.
Plynové nálezisko Tyra je najväčším dánskym náleziskom a nachádza sa v jeho teritoriálnom sektore Severného mora. Bolo objavené v roku 1968 a ťažba sa začala v roku 1984. Túto oblasť vlastní konzorcium Dansk Undergrunds Consortium a spolupracuje so spoločnosťami  Maersk Oil, Royal Dutch Shell a Chevron Corporation, prevádzkovateľom je spoločnosť  Maersk Oil.
V tejto situácii, keď zariadenie na ťažbu plynu bude kvôli rekonštrukcii odstavené v priebehu troch rokov, Dánsko bude nútené nakupovať plyn zo zahraničia, vrátane z Ruska a to zjavne ovplyvní aj jeho prístup k budovaniu plynovodu Severný prúd-2.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Aj to sa stáva: Kvôli poklesu morského dna Dánsko bude musieť nakupovať plyn od Ruska a zmeniť svoj postoj voči Severnému prúdu-2 zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější