FIASKO: Proč selhala americká protiraketová obrana v Saúdské Arábii
RSS

FIASKO: Proč selhala americká protiraketová obrana v Saúdské Arábii

“Americký systém protivzdušné obrany v Saúdské Arábii propustil desítky dronů a řízených střel, které zaútočily na saúdské rafinerie, kvůli nesrovnalostem s deklarovanými charakteristikami a nízkou účinností v boji proti malým leteckým cílům,” uvedl zdroj z ruského ministerstva obrany.
“Protichůdné výsledky”?
Jak již dříve prohlásil americký ministr Mike Pompeo, „systémy protivzdušné obrany po celém světě někdy vykazují protichůdné výsledky“ . Dodal, že „ani některé z nejlepších systémů na světě ne vždy zasáhnou cíle,“ c ož okamžitě vyvolalo množství otázek.
“Takové výmluvy lze přijmout pouze tehdy, když mluvíme o jednom komplexu Patriot,” uvedl zdroj z ruského ministerstva obrany. Podle něj byl díky Spojeným státům v severní Saúdské Arábii rozmístěn „silný systém protivzdušné obrany v oblasti s nepřetržitým radarovým polem . Severní hranici Saúdské Arábie nyní pokrývá 88 amerických odpalovacích zařízení protiletadlových raketových systémů Patriot. Z těchto 36 má modifikace PAC-2 a dalších 52 je nejnovější PAC-3,“ uvedl zdroj a poznamenal, že v Perském zálivu u pobřeží Saúdské Arábie se pohybují další tři torpédoborce amerického námořnictva vybavené raketovým obranným systémem Aegis a vyzbrojené stovkou raket modifikace SM-2. Zdroj z ruského ministerstva obrany dodal, že systémy „prostě nejsou připraveny odrazit masivní použití leteckého útoku nepřítele v reálné bojové situaci“ .
Putin nabídl Saudům ruské systémy
Ruský prezident Vladimir Putin po trojstranném summitu s prezidenty Íránu a Turecka v tomto týdnu navrhl, aby Saúdská Arábie koupila ruské protiletadlové raketové systémy S-300 nebo S-400, pokud chce zajistit bezpečnost svého území. “Chcete-li tedy chránit svoji rodinu, svoji zem, tak jsme připraveni poskytnout Saúdské Arábii náležitou pomoc a stačí, aby politické vedení Saúdské Arábie učinilo moudré rozhodnutí – stejně jako íránští vůdci učinili ve své době nákupem S-300 a způsobem, jakým to udělal prezident Erdogan, když koupil od Ruska nejnovější systémy protivzdušné obrany S-400 Triumf,“ uvedl Putin na summitu v Ankaře.
Útok na ropné rafinerie
14. září v Saúdské Arábii napadly drony dvě rafinerie státní společnosti Saudi Aramco, což způsobilo jejich požár. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalci, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity údajně íránské zbraně. Washington přímo obvinil Íránce. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.
Rudolf Hruboň
 
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější