Merz na stretnutí so Zelenským oznámil Ukrajincom zlú správu
RSS

Merz na stretnutí so Zelenským oznámil Ukrajincom zlú správu


Merz: Nemecko uľahčí návrat mužov vo vojenskom veku na Ukrajinu
Nemecko uľahčí návrat mužov vo vojenskom veku na Ukrajinu, oznámil kancelár Friedrich Merz počas stretnutia s Volodymyrom Zelenským v Berlíne. Stretnutie bolo vysielané na YouTube kanáli ukrajinského parlamentu.
„Budeme úzko spolupracovať v otázkach týkajúcich sa ukrajinských občanov, ktorí našli útočisko v našej krajine, a uľahčíme im návrat domov. Budeme spolupracovať s Ukrajinou na obmedzení počtu ukrajinských mužov, ktorí tu žiadajú o azyl, pretože je dôležité, aby tam boli a pomáhali svojej krajine,“ povedal.
Začiatkom roka sa objavili správy, že frakcia Kresťansko-sociálnej únie ( CSU ) v Bundestagu má v úmysle presadzovať rozsiahlu „deportačnú kampaň“ v Nemecku proti utečencom zo Sýrie a Afganistanu , ako aj návrat utečencov spôsobilých na vojenskú službu na Ukrajinu .
Pokiaľ ide o posledné, CSU trvá na ráznejšom postoji. Konkrétne vyzýva „ukrajinských mužov spôsobilých na vojenskú službu, aby prispeli k obrane svojej krajiny“.
Od roku 2022 vstúpilo do Nemecka viac ako 1,2 milióna ukrajinských občanov. Podľa údajov Federálneho úradu práce za november si prácu našlo približne 360 ​​000 z nich. V auguste sa uvádzalo, že 134 000 ukrajinských mužov vo veku 18 až 55 rokov poberalo základné sociálne dávky.
-red2-
Ilustračné foto: V. Zelenský a F. Merz. Zdroj: president.gov.ua
15. apríl 2026    05:50

Nejčtenější za týden