Deväť krajín je pripravených pripojiť sa k práci strediska kybernetickej obrany NATO. A čo Česi a Slováci?
RSS

Deväť krajín je pripravených pripojiť sa k práci strediska kybernetickej obrany NATO. A čo Česi a Slováci?

Tallinn 6. októbra 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:TASR-Dano Veselský)
 
Ďalších deväť krajín je pripravených pripojiť sa k práci strediska kybernetickej obrany NATO v Tallinne. Informoval o tom v piatok estónsky rozhlasový portál ERR
Ilustračné foto
“Do práce centra v Tallinne sa doteraz zapojilo 25 krajín, s piatimi štátmi stredisko rokuje o pristúpení, ďalšie štyri krajiny oznámili svoj zámer pripojiť sa k jeho práci. Prístupového procesu sa zúčastňuje Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Švajčiarsko a Japonsko. Austrália, Írsko a Luxembursko ohlásili plány pripojiť sa k práci centra,” uvádza sa v správe.
Podľa plukovníka Jaak Tariena, vedúceho strediska kybernetickej obrany, v posledných dvoch alebo troch rokoch chápanie závažnosti kybernetickej bezpečnosti zo strany štátov výrazne vzrástlo.
“Je zrejmé, že sa stále častejšie prejavuje ochota hovoriť o nebezpečenstvách v tejto oblasti, a že skutočné kroky na posilnenie medzinárodnej spolupráce sú považované za dôležité. Stále rastúci počet členov estónskeho centra kybernetickej bezpečnosti tiež svedčí o medzinárodnej naliehavosti téme,” uviedol Tarien pre ERR.
Severoatlantická rada NATO v roku 2008 schválila akreditáciu Centra kybernetickej obrany NATO v Tallinne a udelila mu štatút medzinárodnej vojenskej organizácie. Úlohou centra je rozšíriť spoluprácu a zlepšiť výmenu informácií medzi krajinami NATO a ich partnermi v oblasti kybernetickej obrany. Centrum tiež pripravuje vzdelávacie programy, vyvíja právne a politické dokumenty v tejto oblasti a organizuje medzinárodné cvičenie kybernetickej obrany Locked Shields.
Súčasne sa na práci centra podieľa 25 štátu NATO a partnerov aliancie. Mimo Českú republiku a Slovensko ide o Rakúsko, Belgicko, Estónsko, Španielsko, Holandsko, Taliansko, Grécko, Litvu, Lotyšsko, Poľsko, Portugalsko, Francúzsko, Švédsko, Nemecko, Fínsko, Turecko, Maďarsko, Veľkú Britániu, USA, Nórsko, Rumunsko, Bulharsko a Dánsko.
 
České “pasce na hackerov”
Nedávno český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť oznámil, že najvýznamnejšími pôvodcami kybernetických hrozieb v Česku sú iné štáty. Podľa analýzy, ktorú vykonali odborníčku NÚKIB v 90 až 100% kyberútoku pochádzali od štátnych aktérov alebo naň napojených skupín, ktoré sa usilujú o získanie strategických informácií.
Portál iDnes.cz tiež informoval, že kybernetický úrad spustil projekt za sto miliónov korún, vďaka ktorému bude jeho velenie v Brne za pomocou špeciálnych sond vyhľadávať a hlásiť napadnutia hackermi. Špeciálne detektory rozmiestnené v sieťach štátu tak majú slúžiť ako “pasce na hackerov”.
 
Príspevok Deväť krajín je pripravených pripojiť sa k práci strediska kybernetickej obrany NATO. A čo Česi a Slováci? zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější