Kontrolovat razítko v pase. A na tohle pan Rakušan vážně nepřišel dřív?
RSS

Kontrolovat razítko v pase. A na tohle pan Rakušan vážně nepřišel dřív?

JOSEF NOŽIČKA
Ministr vnitra Vít Rakušan chystá od příštího týdne zpřísnění kontrol pasů uprchlíků, přicházejících z Ukrajiny.

Ministr vnitra Vít Rakušan předevčírem oznámil, že vláda chystá zpřísnění kontrol pasů uprchlíků, přicházejících z Ukrajiny. Od příštího týdne bude muset každý uprchlík, žádající o humanitární dávku, předložit razítko v pase, které bude prokazovat, že při cestě do České republiky překročil ukrajinskou hranici. Jeho resort také navrhuje, aby první sociální dávky pro Ukrajince s dočasnou ochranou neměly finanční, ale naturální podobu (viz odkaz  zde ).Jeho návrh je zjevnou reakcí na stále se prohlubující problém s ukrajinskými Romy, pro které se stále nedaří najít vhodná ubytovací zařízení, a tak početná skupina z nich přespává na pražském hlavním nádraží v ne úplně nejdůstojnějších podmínkách (viz například reportáž s vypovídající fotogalerií v článku na iDNES  zde ). Tábořící skupina ukrajinských Romů byla několik dnů k vidění i poblíž hlavního nádraží v Brně, přičemž dle tvrzení brněnské romské komunity mnozí z nich poté, co obdrželi humanitární dávku, moravskou metropoli opustili a odcestovali jinam (viz odkaz  zde ). Stále více se totiž mluví o tom, že řada těchto romských migrantů vlastní kromě ukrajinského pasu i pas maďarský, a není tudíž jisté, zda skutečně jde o válečné uprchlíky z Ukrajiny, nebo k nám tito lidé přicestovali například z Maďarska.
Vzhledem k těmto okolnostem považuji návrh vicepremiéra a ministra vnitra Rakušana kontrolovat u každého uprchlíka, zda při cestě k nám skutečně překročil ukrajinské hranice, a podmínit tím poskytnutí humanitární dávky, za správný. Jen mi není jasné, proč s ním ministra vnitra, případně některý jiný člen vlády, nepřišel již o poznání dříve.
Byť se zpočátku v českých médiích o problémech, spojených s příjezdem četných skupin ukrajinských či maďarsko-ukrajinských Romů, přešlapávalo jako kolem horké kaše, někteří hejtmani na tento problém upozorňovali pana Rakušana již téměř před třemi týdny (viz článek z 22. 4.  zde ). Ten tehdy slíbil vytipovat vhodná místa pro ubytování romských uprchlíků, ovšem ani tuhle věc se zatím nepodařilo zdárně dotáhnout do konce. Dalším nevyřešeným problémem je pak i nerovnoměrné rozdělování ukrajinských uprchlíků do jednotlivých krajů, kvůli čemuž například pražský primátor Zdeněk Hřib hrozí uzavřením asistenčního centra v hlavním městě.
Byť tedy Fialova vláda opakovaně ujišťovala občany, že situaci s přílivem ukrajinských uprchlíků s přehledem zvládá, realita je bohužel nejspíš jiná…

Josef Nožička
The post Kontrolovat razítko v pase. A na tohle pan Rakušan vážně nepřišel dřív? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden