Švédsky denník o turecko-sýrskom konflikte: „Fiasko Ameriky – triumf Ruska“
pravdive+seznam

Švédsky denník o turecko-sýrskom konflikte: „Fiasko Ameriky – triumf Ruska“

Norrköping 14. októbra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 
Svetoví politici, analytici a médiá   po útokoch Turecka na severe Sýrie a problémoch, ktoré spôsobujú Kurdom, svorne začali hovoriť o tom, že USA zradili svojich spojencov. Hoci na jednej strane možno oceniť, že Trump konečne razí politiku mieru a sťahuje vojská z nelegitímne vedenej vojny v Sýrii, kritika sa naňho pre túto zradu voči Kurdom ako spojencom valí zo všetkých strán. Fínsky článok v tejto súvislosti porovnáva Rusko a USA, pričom zdôrazňuje, že Putin svojich spojencov nikdy nezradil  
Na snímke Donald Trump a Vladimir Putin
Článok švédski novinári v domácom denníku Norrköpings Tidningar nazvali „Fiasko Ameriky – triumf Ruska“. Prízvukujú, že aktuálne dianie v Sýrii bude mať globálne následky.
Poukazujú na to, že USA tvrdia, že chcú sa správať racionálne, ale konajú, ako zbabelec a zradca. „Pre Blízky východ s jeho komplikovanou politickou situáciou a zvlášť pre Sýriu zmietanú v občianskej vojne dvojitá morálka, tajné účely a dokonca výmena politických spojencov – je bežná vec,“ zdôrazňuje autor článku vo švédskom denníku.
„Ale žiadnou z týchto skutočností nemožno vysvetliť nezmyselné rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa ponechať Kurdov v Sýrii napospas. Z diplomatického pohľadu Trumpa to iba poškodí. Občas veci sú také, aké sa zdajú byť. Trump sa nielen správa, ako slon v predajni s porcelánom – diplomaciou, ale kvôli svojim hlúpym poznámkam na Twitteri vyzerá ako idiot. Chváli sa tak, že keby sme to umiestnili do kontextu histórie, dokonca aj Mussolini a Wilhelm II. by sa zahanbili. A rýchlo zhoršuje situáciu tým, že aj naďalej uráža Kurdov,“ uvádza vo svojom článku autor Hans Stigsson.
Ďalej porovnáva Trumpa s jeho predchodcami a tvrdí, že krízy, ktoré vzniknú kvôli Trumpovej nekompetentnosti, budú ovplyvňovať dianie vo svete aj v nasledujúcich rokoch a ďalší americký prezident zdedí po Trumpovi všetky jeho úspechy, ale aj neúspechy. Podotýka, že USA strácajú dôveru vo svete a všetky krajiny si budú dlho pamätať na „prednášku“, že Američania zrádzajú svojich spojencov. (Na druhej strane, konzervatívci po svete však prízvukujú, že spomedzi posledných prezidentov je zahraničná politika Trumpa najlepšie vedená, pozn. redakcie). Porovnáva ho s Putinom: „Čo by nerozprávali o Putinovi, ale v porovnaní s Trumpom je to zahraničnopolitický génius,“ prízvukuje švédsky novinár.
„V Sýrii dokonca aj vo veľmi ťažkých časoch Putin tvrdohlavo podporoval režim Bašara Asada. Možno to brať rôznymi spôsobmi, ale nakoniec všetko spočíva v jednom – v dôvere. Na Moskvu sa môžete spoľahnúť, vždy podporuje svojich spojencov. Je to paradox: v súčasnej situácii sa Kurdi ocitli v žalostnom stave, presne ako predtým Asad. Potápajú sa a snažia sa chytiť každej politickej slamky. Číže, ako by to nebolo čudne, ale nie je vylúčene, že Kurdi a Asad sa zblížia pod patronátom Moskvy a v spojenectve s Teheránom,“ píše Hans Stigsson.
Prízvukuje, že rozhodnutie o osude Sýrie neschvália vo Washingtone, ale v Moskve. Podotýka, že všade môžu mať odlišný názor na Putina, ale každý uzná, že je absolútne spoľahlivý, ale Trump zasa sa predstavil, ako nepredvídateľný, smiešny a nespoľahlivý. „Skrátka v ťažkej chvíli mu nemôžete dôverovať,“ uzatvára svoj článok švédsky novinár Hans Stigsson.
 
Eugen Rusnák
 
Príspevok Švédsky denník o turecko-sýrskom konflikte: „Fiasko Ameriky – triumf Ruska“ zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější