Vedci sa priblížili k odhaleniu tajomstva sopečných erupcií
pravdive+seznam

Vedci sa priblížili k odhaleniu tajomstva sopečných erupcií

Neapol 16. októbra 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)
 
Ruskí a talianski vedci sa priblížili k odhaleniu príčin sopečných erupcií na základe výskumu hory Monte Nuovo neďaleko Neapola . Výsledky tohto výskumu  uverejnili   v časopise Lithos
Ilustračné foto
Zvyšky lávy , teda horniny , ktorá vzniká pri erupcii a tuhne na povrchu zeme , obsahujú informáciu , ktorá môže, nielen odhaliť príčiny erupcií , ale aj pomôcť pri rozlúštení záhad minulosti a budúcnosti našej planéty . Výskum sopiek v Taliansku pokročil vďaka novým fyzikálnym metódam laboratória profesora Sultana Dabagova na Národnej výskumnej jadrovej univerzite MiFi a INFN ( Národný ústav jadrovej fyziky v Taliansku ) . Pri výskume boli využité najnovšie úspechy fyziky , ktoré umožňujú získať informáciu , ktorú obsahujú zvyšky lávy .
“Naša práca je detailným výskumom aktívnej fázy života planéty, ktorá sa prejavuje erupciami sopiek. Erupcie sú zložité javy, pokus zistiť korelácie medzi ich početnými premennými je však ďalším krokom k ich pochopeniu a predpovedaniu. Použili sme silné zdroje röntgenového žiarenia schopného prenikať hlboko do skúmaných vzoriek, bez toho, aby došlo k porušeniu,” povedal vedúci výskumu, profesor Ústavu nanotechnológií v elektronike, spintronike a fotonike MiFi Sultan Dabagov.
Podľa jeho slov v prvej etape vulkanické vzorky skúmali pomocou polykapilárnej optiky, ktorá stojí na pôsobení röntgenových lúčov. Pre potvrdenie výsledkov potom vzorky skúmali za využitia silnejšieho synchrotronného žiarenia. Tým sa umožnilo získanie röntgenogramov a tomogramov vzoriek, podarilo sa zrekonštruovať vnútorné zvláštnosti rôznych hornín a získať trojrozmerný model s vysokým rozlíšením.
Vedci si myslia, že analýza týchto modelov v porovnaní so vzorkami lávy z iných erupcií umožní urobiť závery, týkajúce sa ako známych historických erupcií, tak i erupcií aktívnych a pasívnych sopiek.
“ Údaje získané pomocou počítačovej tomografie za využitia synchrotronného žiarenia sa dajú integrovať od spoločného prostredia metód zisťovania charakteristík , ktoré sa užívajú v geológii . Budeme môcť lepšie pochopiť vplyv mikropórovitosti a nanopórovistosti skúmaných hornín na ich priepustnosť , aby sme odpovedali na mnohé dôležité otázky o formovaní a budúcemu rozvoju našej planéty , ” podotkol Dabagov .
Hlavným cieľom spoločnej práce ruských a talianskych vedcov je vytvoriť nástroj, ktorý umožní detailnú tomografickú analýzu v laboratóriu vybavenenom röntgenkou s malým výkonom . Túto možnosť poskytne polykapilárna optika .
Pomocou nového prístroja bude možné skúmať vulkanické vzorky v nepretržitom režime , pretože toto zariadenie je menšie a lacnejšie v porovnaní so synchrotronnými zdrojmi (čo umožní vybaviť týmito prístrojmi prakticky každé výskumné geologickej stredisko ) . Podľa názoru odborníkov použitie polykapilárnej optiky s malými zdrojmi a detektormi žiarenia môže byť základom pre vývoj kompaktných prenosných zariadení pre analýzu rôznych hornín na mieste bez prenášania vzoriek .
 
Príspevok Vedci sa priblížili k odhaleniu tajomstva sopečných erupcií zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější