“Dôchodky a mzdy znížime o tretinu:” V Kyjeve varujú pred sociálnym kolapsom, ak nebude splnená “formulácia Steinmeiera”
pravdive+seznam

“Dôchodky a mzdy znížime o tretinu:” V Kyjeve varujú pred sociálnym kolapsom, ak nebude splnená “formulácia Steinmeiera”

Kyjev 17. októbra 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
V Kyjeve, zdá sa, začínajú si uvedomovať, že bez dodržiavania Minských dohôd a takzvanej „formulácie Steinmeiera“ situácia bude katastrofálna. Poukázal na to aj ukrajinský minister zahraničia Vadim Pristajko, ktorý podčiarkol, že v opačnom prípade Kyjev musí prijať, ako sa vyjadril, „plán B“, ktorý by znamenal značné zvýšenie nákladov na armádu, čo by automaticky zapríčinilo pokračovanie vo vojne. Varoval, že by to vyvolalo sociálny kolaps a dôchodky a mzdy by sa znížili o tretinu
Vadim Pristajko
Najväčší domáci denník Strana podotkol, že Zelenského štáb začína strašiť obyvateľstvo a svojich oponentov sociálnou katastrofou a snaží sa čeliť propagande odporcov mierového riešenia na Donbase, ktorí, ako prízvukujú autori článku, „strašia verejnosť tým, že Rusi zajtra obsadia Kyjev“… Podotýka, že Kyjev už aj v súčasnosti investuje do armády obrovské finančné prostriedky a zvýšenie financovania nie je možné bez nárastu hospodárstva alebo bez radikálnych škrtov v sociálnej oblasti – ide predovšetkým o tie mzdy a dôchodky.
Domáci analytici a médiá prízvukujú, že podobné škrty by znamenali totálny pokles popularity prezidenta Zelenského, ba dokonca by jeho demisia bola otázkou krátkeho času… „Ukrajinci musia byť pripravení na to, že prídu o tretinu svojich dôchodkov a miezd, aby Ukrajina mohla čeliť Rusku na Donbase,“ vyhlásil Vadim Pristajko na tlačovej konferencii v Bruseli. Podčiarkol, že ak sa nepodarí dodržať „formuláciu Steinmeiera“, Kyjev bude nútený o tretinu znížiť sociálne výdavky.
„Formuláciu Steinmeiera“ bola vymyslená a dohodnutá vládami a odlišuje sa od toho, s čím Ukrajina súhlasila predtým. Je to bolestivý kompromis a vieme, čo stojí každé slovo, ktorým môžeme oponovať tomuto procesu. Ale zároveň dúfame, že by sme predsa mohli napredovať touto cestou, nezachádzajúc tak ďaleko, aby to neohrozilo našu suverenitu a teritoriálnu celistvosť viac, ako je to v súčasnosti,“ zdôraznil Vadim Pristajko .
Niektorí ukrajinskí analytici a médiá oponovali ministrovi, že Kyjev nemusí zvyšovať náklady na obranu, pretože, ako podčiarkujú, krajina neplánuje vojnu proti Rusku a na armádu postačí súčasný balík financií, netreba ho zvyšovať.
„Všetko svedčí o tom, že vyhlásenia ministra nie sú podložené žiadnym reálnym obsahom a výpočtami, ale minister sa snaží iba vystrašiť obyvateľstvo: čo sa stane, ak sa Ukrajina vzdá  „formulácie Steinmeiera“. Je to aj snaha znížiť vlnu protestov nacionalistov proti oddeleniu vojsk na Donbase. Následky, ak sa vzdáme Minských dohôd, ozaj budú zlé. Ale nejde o to, že „Putin nás napadne a všetci zomrieme.“ Reálnejšími výsledkami toho, že sa vzdáme Minských dohôd, bude pokračovanie degradácie Ukrajiny približne rovnakým tempom, ako aj predtým. Bez žiadneho vojenského napadnutia. A zároveň dôjde k postupnému zlepšeniu vzťahov medzi Západom a Ruskom, ktoré sa už začalo. Preto Moskva môže označiť Ukrajinu za vinníka zmarenia mierového procesu,“ uviedol ukrajinský denník Strana .
Úplne do detailov súčasnú situáciu a vyhliadky do budúcnosti prezentovala vo svojom blogu „Jasne. Zrozumiteľne“ analytička denníku Strana Olesja Medvedevová . Ako vždy, bola úplne perfektná! Vysvetlila, koľko finančných prostriedkov Kyjev investuje „na obranu“ a na sociálne výdavky, hlavne na mzdy a dôchodky. Prezentovala rôzne možné varianty, čo sa stane, ak Kyjev začne viac alebo menej investovať do armády, ako to ovplyvní štátny rozpočet a ako by sa dalo prilepšiť platy, povedzme, učiteľom.
Pripomenula, že vojenský rozpočet Ukrajiny od roku 2013 narástol viac, ako päťnásobne z 19 na 100 miliárd hrivien v súčasnosti a na budúci rok nárast je naplánovaný o ďalších 35 miliárd! Ešte viac – osemnásobne – narástli náklady na „prevádzku“ Národnej gardy – z 1,5 na 12 miliárd hrivien, sedemnásobne – na Službu bezpečnosti Ukrajiny, štvornásobne – na Štátnu hraničnú službu, pričom rozmer minimálnej životnej úrovne a dôchodky sa zvýšili iba 1,5 násobne, ale aj náklady obyvateľstva kvôli inflácii sa tiež zvýšili presne 1,5 násobne, číže životná úroveň obyvateľstva zostala na rovnakej úrovni, ako pred 6 rokmi.
Jasne a zrozumiteľne vysvetlila, že keby Kyjev nezvyšoval náklady „na obranu“, každému učiteľovi v krajine by sa dalo zvýšiť mzdy o 14 tisíc hrivien. Pripomenula, že od roku 2013 zahraničné investície poklesli zo 4 miliárd dolárov na 2,4 miliardy dolárov v roku 2018. Podotkla, že ukrajinské hospodárstvo by ožilo, keby Kyjev mohol znova nakupovať lacné a kvalitné uhlie na Donbase, a dupľom, keby sa podarilo obnoviť obchodnú spoluprácu s Ruskom a viacerými krajinami zo Spoločenstva nezávislých štátov.
„V tom istom čase, ako vidíme, v súlade s projektom rozpočtu na rok 2020, za ktorý už hlasovali v prvom čítaní, náklady na národnú bezpečnosť a obranu dosiahnu 245,8 miliardy hrivien, čo je o 33,8 miliardy hrivien viac, ako v tomto roku. A to sú práve tie peniaze, ktoré by sa mohli investovať na zvýšenie miezd lekárom, učiteľom a na dôchodky. A tiež na infraštruktúrne projekty. Ale sa investujú do vojny. Preto budúcnosť, o ktorej hovorí Pristajko, so znížením miezd a dôchodkov o tretinu, už je tu. Je tu v tom zmysle, že pokračovanie vojny a zvýšenie nákladov rozpočtu na vojnu práve okráda rozpočtové organizácie a dôchodcov minimálne o tretinu ich príjmov. A bude okrádať aj naďalej, ak sa nepodarí zastaviť vojnu,“ podotýkajú autori článku v  denníku Strana .
Olesja Medvedevová vo svojom perfektnom komentári prízvukuje, že vojna na Donbase bude pokračovať aj naďalej, pretože sú na Ukrajine sily, ktoré tú vojnu potrebujú, ktoré na nej jednoducho zarábajú a ide o milióny a miliardy dolárov. Podotýka, že kým na Ukrajine budú prevládať tie sily, ktoré potrebujú vojnu na Donbase, krvavý konflikt sa neskončí. Svojim divákom poradila, že treba urobiť všetko, aby nastali zmeny v krajine, podotkla však, že ďalší Majdan nepomôže a nič nezmení, ale ľudia by sa mali zúčastniť na voľbách a zvoliť tých politikov, ktorí zabezpečia mier v krajine a postarajú sa o jej prosperitu.
Eugen Rusnák
 
Príspevok “Dôchodky a mzdy znížime o tretinu:” V Kyjeve varujú pred sociálnym kolapsom, ak nebude splnená “formulácia Steinmeiera” zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější