Nebezpečné následky nespavosti. Vedci zistili, ako kvôli tomu hlúpneme
pravdive+seznam

Nebezpečné následky nespavosti. Vedci zistili, ako kvôli tomu hlúpneme

Zürich 17. októbra 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:Flickr)
 
S nespavosťou sa objavuje nedostatok molekúl, nevyhnutných pre účinnú interakciu neurónov a človek , laicky povedané , hlúpne . K tomuto záveru dospeli vedci z Ústavu farmakológie a toxikológie v Zürichu
Ilustračné foto
Čo presne osviežuje náš mozog počas spánku , zostáva tajomstvom . Avšak, výsledky výskumu, ktoré   publikovali   v časopise Science ukazujú na synapsie – práve v týchto neurálnych spojeniach sa vytvárajú proteíny, nevyhnutné pre neurónovú komunikáciu .
Časomerači buniek pripravujú oblasť okolo synapsie a čakajú , až človek zaspí , aby sa synaptické proteíny začali produkovať počas spánku .
Pri nepravidelnom spánku sa produkuje menej bielkovín , čo znamená , že spojenia medzi neurónmi sú tenšie .
Sarah Noahova a jej kolegovia si pri prieskume všimli dve zvláštne obdobia počas dňa : tesne pred prebudením a pred zaspaním . Spánkové prepisy sú základom pre rýchle aktualizácie synapsií počas spánku a prepisy budenia priamo súvisia s funkciou synapsií . Pri pravidelnom cykle spánku a prebudenia proteíny vytvorené pomocou týchto transkripcií vykazovali špičkovú produkciu za úsvitu a za súmraku .
V sprievodnom článku Francisa Bruening z Univerzity Ludwiga Maximiliána v Mníchove a Ústavu Maxa Plancka v Martinsriede popísali  ďalší experiment . Zistili , že hladina proteínov , ktoré   značili  fosfáty , dosiahla vrchol dvakrát denne , pričom najväčší vrchol bol tesne pred prebudením .
Maria Robles , neurologička Univerzity Ludwiga Maximiliana v Mníchove , spoluautorka oboch článkov, poznamenáva , že objavy fáz produkcie proteínu a jeho aktivity umožňujú pochopiť , ako dobre mozog riadi tieto molekuly v závislosti na dennej dobe a dennom režime človeka .
 
Čo iné môže zapríčiniť narušenie činnosti mozgu ?
Vedci z univerzity v Yale v Spojených štátoch zistili , že strava s vysokým podielom tukov prispieva k poškodeniu mozgovej funkcie, uvádza  tlačová   správa   na MedicalXpress .
Počas štúdie kontrolovali odborníci vplyv rôznych druhov stravy na zvierací organizmus . Ukázalo sa , že použitie vysokého obsahu tukov a uhľohydrátov prispieva k zápalovým procesom v hypotalame po dobu troch dní , a to ešte predtým, ako sa objavia prvé známky obezity . Okrem toho pozorovali zmeny v štruktúre mikroglie , čo sú imunitné bunky v centrálnej nervovej sústave .
Pri nezdravej   strave sa mikroglie stávajú nadmerne aktívne kvôli poklesu mitochondrií – intracelulárnych organel , ktoré produkujú energiu . V procese bol aj odpojovací proteín UCP2 , ktorý pomáha hypothalamickým bunkám regulovať homeostázu glukózy a energetickú rovnováhu . Blokovanie UCP2 pomohlo zvieratám , ktorých jedlo bolo bohaté na tuk , jesť menej a nepriberať .
 
Príspevok Nebezpečné následky nespavosti. Vedci zistili, ako kvôli tomu hlúpneme zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější