Fiala vyzval na vystúpenie z NATO, pokiaľ nebude vylúčené Turecko. Nemôžeme byť naďalej v aliancii spoločne, hlása

Fiala vyzval na vystúpenie z NATO, pokiaľ nebude vylúčené Turecko. Nemôžeme byť naďalej v aliancii spoločne, hlása

Praha 18. októbra 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:Facebook)
 
Šéf poslancov hnutia SPD Radim Fiala sa ostro pustil do Severoatlantickej aliancie a Turecka kvôli invázii do Sýrie . Podľa neho v NATO pre Ankaru nie je miesto . Fiala označil politiku Európskej únie a NATO ako bez chrbtovej kosti. Príčinou má byť turecký vojenský zásah na severe Sýrie, kde Ankara bojuje proti kurdským milíciám, ktoré obviňuje z terorizmu. Podpredseda SPD tiež uviedol, že Česká republika by nemala byť členom aliancie, v ktorej je Turecko

Na snímke Radim Fiala
“ ČR nemôže byť naďalej v NATO spoločne s Tureckom . Hnutie SPD v súvislosti s tureckou agresiou opakovane upozorňuje na úplnú bezchrbtovosť politiky EÚ , NATO a z toho vyplývajúce dvojaké stanoviska českej vlády , ” napísal v stredu Fiala na Facebook .
 

“ NATO ako pakt , ktorý založili   na kolektívnej obrane , by v žiadnom prípade nemalo akýmkoľvek spôsobom podporovať nezákonné napadnutie Sýrie Tureckom , “ dodal .
Podľa neho je tiež potrebné , aby Európska únia okamžite ukončila prístupové rokovania s Tureckom . NATO by potom malo zo svojich radov Turecko vylúčiť .
“ Generálny tajomník NATO Stoltenberg by nemal Turecko vyzývať k umiernenosti a zdržanlivosti , ale urýchlene zvolať mimoriadny samit NATO a vylúčiť Turecko z aliancie za bezprecedentný akt agresie proti suverénnemu štátu a porušovanie ľudských práv prejavujúce sa terorom proti Kurdom , “ poznamenal poslanec .
Poslanecká snemovňa v utorok 15. októbra hlasmi všetkých prítomných poslancov odsúdila tureckú inváziu do Sýrie , ktorú označila za porušenie medzinárodného práva . Snemovňa tiež vyzvala premiéra Andreja Babiša , aby v Európskej únii presadzoval opatrenia, ktoré by donútili Turecko svoju operáciu zastaviť . Nateraz Turecko a USA uzavreli prímerie.
 
“Prameň mieru”
Turecko 9. septembra začalo   vojenskú operáciu Prameň mieru. Jej cieľom je boj proti Islamskému štátu , ale aj kurdským milíciám z radov Strany kurdských pracujúcich ( PKK ) a Ľudových obranných jednotiek ( YPG ) . Turecko považuje kurdské organizácie za teroristov a obvinilo Spojené štáty z toho , že im dodávali zbrane . Kurdské jednotky z YPG v spolupráci so Spojenými štátmi bojovali proti Islamskému štátu .
V reakcii na tureckú inváziu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že od Ankary očakáva zdržanlivé a primerané rokovania . Ďalej však uviedol , že Turecko je “ silný a blízky spojenec NATO , ktorý je dôležitý pre našu kolektívnu obranu a spoločné misie vrátane boja s terorizmom “ .
 
Príspevok Fiala vyzval na vystúpenie z NATO, pokiaľ nebude vylúčené Turecko. Nemôžeme byť naďalej v aliancii spoločne, hlása zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější