Andruskó prijal mimoriadnu dohodu o vine a treste. Jeho advokátka mlčala, Lipšic prezradil, že došlo k zníženiu o viac ako jednu tretinu z 25 rokov
RSS

Andruskó prijal mimoriadnu dohodu o vine a treste. Jeho advokátka mlčala, Lipšic prezradil, že došlo k zníženiu o viac ako jednu tretinu z 25 rokov

Bratislava 18. októbra 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v Pezinku priviezli v piatok doobeda Zoltána A., obvineného zo sprostredkovania vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Hrozí mu 25 rokov až doživotie. Pred ôsmimi dňami požiadal prokuratúru o dohodu o vine a treste, čím by sa mu trest znížil. Obvinený dohodu o vine a treste prijal. Obhájkyňa ale neuviedla výšku dohody trestu. Právnik rodiny Kuciakovej Daniel Lipšic však prezradil, že došlo k zníženiu trestu o viac ako jednu tretinu z trestu 25 rokov
PNa snímke polícia preváža Zoltána A., obvineného zo sprostredkovania vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku
Na špeciálnu prokuratúru v piatok prišla aj advokátka Andruskóa Lívia Kňažíková. Zástupcovia rodiny, aj keď majú na to právo, sa podľa Markízy konaní nezúčastnia.
Andruskó mal vo svojej výpovedi uviesť, že mu podľa neho Alena Zsuzsová zadala objednávku na vraždu novinára, koľko za to údajne zaplatila a že na vykonanie tohto zločinu si mal najať Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.
Zoltán A. sa ku skutku priznal a s políciou spolupracoval. Za skutok mu hrozí 25 rokov za mrežami alebo doživotie, v prípade dohody by sa mu trest znížil.
“Pri dohode o vine a treste sa trestné konanie výrazne zrýchľuje, pretože sa vec neprejednáva pred súdom na hlavnom pojednávaní, navyše voči uzavretej dohode schválenej súdom nie je možné podať odvolanie,” vysvetlil pre TASR docent trestného práva a advokát z kancelárie Kinstellar Peter Kováč.
Za podmienky, že výsledky vyšetrovania sú dostatočné na preukázanie spáchania trestného činu obvineným, ak sa obvinený priznal a uznal svoju vinu, pričom dôkazy svedčia o pravdivosti priznania, prokurátor môže podľa jeho slov uzavrieť dohodu o vine a treste. “V takom prípade sa prokurátor a obvinený dohodnú, že obvinený prizná spáchanie trestného činu, uzná vinu a prijme trest. Takúto dohodu schvaľuje súd, kde musí obvinený kladne odpovedať na všetky zákonom predpísané otázky,” doplnil Kováč.
Poznamenal, že dohoda môže priniesť výhodu aj obvinenému. Pri uzavretí dohody o vine a treste totiž možno uložiť trest až o tretinu pod dolnou hranicou zákonnej sadzby.
“V prípade obvineného, ktorý významnou mierou prispel k objasneniu trestného činu spáchaného v prospech zločineckej skupiny, by dokonca zníženie mohlo byť ešte väčšie, avšak nesmel by byť uložený trest nižší ako osem rokov. V prípade obzvlášť závažného zločinu je možné podmienečné prepustenie z výkonu trestu po vykonaní troch štvrtín uloženého trestu odňatia slobody,” zhrnul Kováč.
Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A. obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR aj z prípravy vraždy dvoch prokurátorov a advokáta. Má ísť o prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.
Zoltán A. v septembri vypovedal ako svedok v banskobystrickom Ústave na výkon väzby. Hovoril o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice aj o príprave zabitia prokurátorov a advokáta. Keďže bol jeho prípad vylúčený na samostatné konanie, musel vo veci vypovedať ešte raz.
Špeciálny prokurátor už skôr avizoval, že obžalobu na štvoricu obvinených v prípade vraždy novinára by mohli vzniesť počas najbližších týždňov do 27. novembra. Vtedy sa im končí väzba, nemuselo by sa tak žiadať o jej predĺženie. V prípade obvinených ide podľa neho o dôvodné podozrenie v súvislosti so štyrmi dokonanými vraždami a v súvislosti s prípravou najmenej troch vrážd.
Zavraždený Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur.
 
Zoltán Andruskó uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste
Zoltán A., obvinený zo sprostredkovania vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, uzavrel so špeciálnym prokurátorom v piatok dohodu o vine a treste. Potvrdila to jeho advokátka Lívia Kňažiková. Dohodu musí ešte odobriť súd.
Advokátka Lívia Kňažíková neuviedla výšku dohody trestu
Právnik rodiny Kuciakovej Daniel Lipšic však prezradil, že došlo k mimoriadnemu zníženiu trestu o viac ako jednu tretinu z trestu 25 rokov, keďže s políciou a prokuratúrou od začiatku spolupracoval a jeho výpoveď je kľúčová. Výška trestu je teda nižšia ako 16 rokov a môže sa pohybovať v rozmedzí 8 až 16 rokov. To sa udialo, dalo sa to aj predpokladať,” skonštatoval Lipšic.
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) by mohol podľa Lipšica stihnúť o dohode rozhodnúť ešte tento rok. “Rozhodnutie môže byt rýchlejšie. ŠTS koná o dohodách veľmi rýchlo, je dosť možné, že to bude do konca roka,” doplnil.
 
 
Príspevok Andruskó prijal mimoriadnu dohodu o vine a treste. Jeho advokátka mlčala, Lipšic prezradil, že došlo k zníženiu o viac ako jednu tretinu z 25 rokov zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější