Inštitút ekonomických a spoločenských analýz organizuje tretí ročník Ekonomickej olympiády. Víťazi môžu získať vstupenku na univerzitu bez prijímacích skúšok
RSS

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz organizuje tretí ročník Ekonomickej olympiády. Víťazi môžu získať vstupenku na univerzitu bez prijímacích skúšok

Bratislava 18. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Maňo Štrauch)
 
Vyhľadávať nadaných budúcich ekonómov, podporovať ich v rozvoji a vytvoriť im dobrý odrazový mostík pre ďalšie štúdium či kariéru. Taký cieľ má Ekonomická olympiáda aj v treťom ročníku, ktorý odštartoval INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka Ekonomickej olympiády Monika Budzák
Na snímke Monika Budzák
Podľa nej sa už dlhé roky venuje ekonómii na školách málo pozornosti, pričom v čase hroziacej ekonomickej recesie a predvolebnej nálade získavajú ekonomické vedomosti na dôležitosti. Celoslovenská súťaž v znalostiach z ekonómie a financií je určená študentom stredných škôl. Úspešní súťažiaci môžu byť prijatí na vysokoškolské štúdium na vybraných partnerských univerzitách bez prijímacích skúšok či získať stáž a vecné ceny, ktoré Ekonomickej olympiáde poskytujú partneri projektu. Prihlásiť sa do Ekonomickej olympiády môžu záujemcovia do konca novembra.
Do Ekonomickej olympiády sa minulý rok zapojilo takmer 5 300 stredoškolákov zo 180 škôl. Pre registráciu školy stačí niekoľko klikov na webe a vďaka online testovaniu v školskom kole môžu učitelia zapojiť niekoľko desiatok študentov naraz. Hneď po absolvovaní testu získajú výsledky aj s vyhodnotením, ktoré napovie viac o silných a slabých stránkach v ekonomických znalostiach študentov. Učitelia tak vedia zamerať svoju výučbu na najproblémovejšie oblasti.
„Som vďačná za možnosť zapojiť sa do Ekonomickej olympiády. Sme radi, že aj na Slovensku vznikla takáto súťaž. Podľa študentov boli otázky ťažké, ale na druhej strane u nich testovanie prebudilo záujem o niektoré témy a na nasledujúcej hodine sme zaujímavé námety z ekonómie aj otvorili a venovali sa im podrobnejšie,“ priblížila učiteľka z SOŠ Hattalova z Námestova Eva Borovjáková.
Po online školskom kole nasledujú krajské kolá a celoslovenské finále, ktoré sa uskutočňujú už písomne v spolupráci s univerzitami. Niektoré z nich umožňujú úspešným súťažiacim prijatie na bakalárske štúdium bez prijímacích skúšok. V septembri sa podarilo zorganizovať aj pilotné medzinárodné finále, do ktorého sa okrem slovenských študentov zapojili aj českí a maďarskí súťažiaci. Prvé dve medailové priečky vybojovali práve študenti zo Slovenska. „Pre každého, kto je v bežnom školskom systéme, je Ekonomická olympiáda obrovským krokom vpred. Či už v tom, že ho naučí ekonomicky myslieť, pripraví ho na to, čo bude v budúcnosti robiť alebo ho naučí vidieť nielen osnovy v učebnici, ale aj dôvod, prečo ekonómiu naozaj študujeme. A to je realita, s ktorou musíme ekonomické vedomosti v rámci olympiády prepájať,“ uviedol víťaz prvého medzinárodného kola Ekonomickej olympiády Jakub Kučerák.
Súťaž organizuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz s podporou odborníkov z Národnej banky Slovenska, Slovenskej ekonomickej spoločnosti, Českej národnej banky, Ekonomickej univerzity v Bratislave, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Vysokej školy ekonomickej v Prahe.
 
Príspevok Inštitút ekonomických a spoločenských analýz organizuje tretí ročník Ekonomickej olympiády. Víťazi môžu získať vstupenku na univerzitu bez prijímacích skúšok zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější