Vedci našli tuk v pľúcach ľudí s nadváhou, môže zhoršovať astmu

Vedci našli tuk v pľúcach ľudí s nadváhou, môže zhoršovať astmu

Perth 18. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Denis Farrell)
 
Austrálskym vedcom sa prvý raz podarilo nájsť tukové tkanivá v pľúcach ľudí s nadváhou a obezitou. Analyzovali vzorky pľúc 52 ľudí a zistili, že množstvo tuku sa zvyšuje s rastúcim indexom telesnej hmotnosti (BMI). Zistenia podľa nich môžu vysvetliť zvýšené riziko astmy u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Informuje o tom britská BBC
Ilustračné foto
V rámci štúdie publikovanej v European Respiratory Journal vedci skúmali vzorky pľúc mŕtvych ľudí darované na výskum. Pätnásť zosnulých nemalo astmu, 21 astmu malo, ale nebola príčinou ich smrti, a 16 zomrelo na túto chorobu. Vedci použili na podrobnú mikroskopickú analýzu takmer 1400 dýchacích ciest zo vzoriek pľúc farbivá.
Na stenách dýchacích ciest našli tukové tkanivá, ktoré však boli častejšie u ľudí s vyšším BMI. Tvrdia pritom, že väčšie množstvo tuku pravdepodobne mení bežnú štruktúru dýchacích ciest a spôsobuje v pľúcach zápal, čo by mohlo vysvetľovať zvýšené riziko astmy u obéznych ľudí alebo ľudí s nadváhou.
“Nadváhu alebo obezitu už dali do súvilosti s astmou alebo jej horšími symptómami. Túto súvislosť vedci vysvetľovali priamym tlakom hmotnosti na pľúca alebo všeobecne zvýšeným zápalom spôsobeným nadmernou hmotnosťou,” uviedol doktor Peter Noble z University of Western Australia v Perthe, ktorý na štúdii pracoval.
V hre je však podľa neho aj iný mechanizmus. “Zistili sme, že nadbytočný tuk sa hromadí v stenách dýchacích ciest, kde zaberá priestor a zdá sa, že v pľúcach zvyšuje zápal. Myslíme si, že toto spôsobuje zužovanie dýchacích ciest, čo obmedzuje prúdenie vzduchu dovnútra a von z pľúc a môže to prinajmenšom sčasti vysvetliť zhoršené symptómy astmy,” doplnil.
Podľa odborníkov na pľúca by bolo zaujímavé zistiť, či pri strate hmotnosti nastane opačný efekt. Na to je však potrebný ďalší výskum.
 
Príspevok Vedci našli tuk v pľúcach ľudí s nadváhou, môže zhoršovať astmu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější