Šéf Pentagonu oznámil, že jednotky stiahnuté zo Sýrie sa presunú do Iraku
RSS

Šéf Pentagonu oznámil, že jednotky stiahnuté zo Sýrie sa presunú do Iraku

Washington 20. októbra 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)
 
Americký minister obrany Mark Esper oznámil, že asi tisíc amerických vojakov bude poslaných zo Sýrie do západného Iraku. Šéf Pentagonu ďalej poznamenal, že armáda bude pokračovať v kampani proti teroristickej skupine Islamský štát, aby “pomohli ochrániť Irak”
Na snímke Mark Esper
“Sťahovanie (jednotiek, pozn. red.) USA pokračuje zo severovýchodnej Sýrie rýchlym tempom. Hovoríme o týždňoch, nie dňoch. (…) Ďalší plán je premiestniť tieto sily na západ do Iraku, “cituje Espera agentúru Reuters.
Prímerie v Sýrii
Mike Pence, americký viceprezident, na základe štvrtkového rokovania s prezidentom Turecka Recep Tayyip Erdoğanom oznámil, že sa obe krajiny dohodli na dočasnom prímerí v Sýrii.
Podľa jeho slov sa krajiny dohodli na tom, že Spojené štáty prispejú k odstráneniu kurdských útvarov. Okrem toho bude demarkačná línia, za ktorú budú vyvedené kurdské útvary, viesť asi 30 kilometrov južne od hraníc Turecka so Sýriou.
Uvádza sa, že Washington dostal od Kurdov uistenie o ich organizovanom odchode z hranice s Tureckom.
Taktiež prisľúbil, že USA nemajú v úmysle kvôli Sýrii zavádzať ďalšie sankcie proti Turecku. Dodal, že Trump je pripravený stiahnuť späť ekonomické sankcie uvalené na Ankaru, ak Turecko prestane strieľať v Sýrii. Zdôraznil, že sa USA a Turecko dohodli na mierovom riešení problémov ohľadom bezpečnostných zón.
Neskôr turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu poznamenal, že Ankara dostala od Spojených štátov “to, čo chcela”. Kurdi v Sýrii tak zložia svoje zbrane. Po stiahnutí síl bude podľa neho možné hovoriť o konci tureckej operácie v Sýrii.
 
Operácia Prameň mieru
Dňa 9. októbra oznámil turecký prezident Erdogan, že zahájili operáciu Prameň mieru proti Robotníckej strane Kurdistanu a Islamskému štátu na severe Sýrie. Ankara má v tomto regióne podporu zo strany sýrskej ozbrojenej opozície.
Mnohí západní partneri Turecka vrátane USA odsúdili toto Erdoganovo rozhodnutie. Pritom Washington, ktorý predtým podporoval Kurdov, stiahol svojich vojakov. V Pentagone zdôraznili, že “nesľúbili”, že budú bojovať s Ankarou.
Sýrske orgány neraz odsúdili okupačnú politiku Turecka na severe Sýrie. Podľa Ruska sa musí Ankara vyhnúť krokom, ktoré by mohli brániť vyriešeniu sýrskeho konfliktu.
Kurdi to vyhodnotili ako porušenie dohovorov a uzavreli s Damaskom dohodu o spoločnom čelení Turkom. Asad presunul armádu k severným hraniciam a obsadil niekoľko miest, ktoré predtým kontrolovali Kurdi vrátane Rakky.
 
Príspevok Šéf Pentagonu oznámil, že jednotky stiahnuté zo Sýrie sa presunú do Iraku zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější