Rusko: Švédsko a Finsko se pro nás stávají terčem
RSS

Rusko: Švédsko a Finsko se pro nás stávají terčem

Obě dosud neutrální skandinávské země se nyní rozhodly přidat k NATO. A to i přesto, že tento útočný pakt nikdy žádnému členu reálně v ničem – ohledně bezpečnosti –  nepomohl. V Evropě by tak zůstalo neutrální již jen Rakousko a Švýcarsko, což jsou země, kde je stále dosti velký odpor obyvatel k případnému vstup do NATO, takže stávající politická reprezentace nechce riskovat propad  i tak již v krizi klesající přízně.
Ovšem Švédsko a Finsko, tedy země,  jejichž obyvatelstvo bylo dosud vždy většinově pro neutralitu, se nyní – údajně i na základě změněných preferencí občanů – rozhodly vstoupit do NATO. Staly se tak jsným terčem v případě globální války. Co na jejich vstup do NATO říká Rusko?
„Pokud Švédsko a Finsko vstoupí do NATO, země se stanou nepřátelskými cíli ruských útoků.“ To říká ruský zástupce OSN Dmitrij Poljansky (viz titulek) v rozhovoru pro Unherd News.
Členství Švédska a Finska v NATO povede podle Dmitrije Poljanského k protiopatřením ze strany Ruska.
„Pokud budou v obou zemích rozmístěny síly NATO, území budou zaměřena – nebo možné cíle – pro útoky,“ řekl.
Ruský zástupce OSN pokračuje:
„NATO je v našich očích velmi nepřátelský blok. Je to nepřítel a NATO samo přiznává, že Rusko je nepřítel. To znamená, že Finsko a Švédsko se náhle, místo aby byly neutrálními zeměmi, stávají součástí nepřítele a musí nést rizika, která to s sebou nese. Je však na Švédsku a Finsku, aby se rozhodly, jak to chtějí udělat,“ konstatuje Dmitrij Poljansky.
„Normálně s námi Švédové  a Finové žili jako dobří sousedé po celá desetiletí. Pokud se náhle rozhodnou stát se součástí velmi nepřátelského bloku, je to na nich,“ řekl.


 Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 0 Průměrně: 0 ]


Nejčtenější za týden