O stejném víkendu, kdy Rusko rozzlobilo Západ odstoupením od dohody o vývozu obilí, kterou uzavřela OSN a která umožňovala Ukrajině dodávat pšenici a potraviny na světové trhy prostřednictvím mezinárodně monitorovaného bezpečnostního koridoru, Kreml předložil potenciální základ pro „obnovení spolupráce na vysoké úrovni“ , informovala v neděli státní média. (Foto: Flickr)
Navzdory tomuto velkému ústupu od toho, co představovalo jediné diplomatické „pozitivum“ posledních měsíců mezi válčícími stranami, mluvčí Putinovy kanceláře Dmitrij Peskov v rozhovoru pro televizní kanál Rossija-1 uvedl, že rozhovory se Spojenými státy jsou nadále možné, pokud Washington „vezme v úvahu naše obavy“.
Takové otevření jednání v souvislosti s válkou na Ukrajině by bylo nakonec podmíněno „přáním USA vrátit se ke stavu věcí z prosince-ledna“, popsal Peskov a USA o to podle jeho slov musí požádat: „to, co Rusové nabízejí, nemusí vyhovovat všem, ale možná bychom si s nimi přesto měli sednout k jednacímu stolu?“.
Peskovova zmínka o „stavu věcí“ před invazí v časovém rozmezí prosinec-leden zřejmě odkazuje na to, že Rusko trvá na dohodě o formálním prohlášení, že Ukrajina nikdy nevstoupí do vojenské aliance NATO, a na dalších „bezpečnostních zárukách“. To přišlo v podobě písemných návrhů, které tehdy ruská strana nabídla a které ukrajinská vláda i Západ odmítly.
Oficiální linie NATO zůstala v tom, že nikdy nedovolí, aby Rusko fakticky uplatňovalo jakýkoli druh práva veta nad tím, kdo by měl nebo neměl být považován za člena bloku. Možnost jakéhokoli krátkodobého opětovného zapojení v této otázce komplikuje skutečnost, že země NATO pouze výrazně zvýšily svou podporu Kyjevu, čímž se Ukrajina de facto stala partnerem NATO.
A přesto nedávný průzkum veřejného mínění ukazuje, že většina Američanů si přeje diplomatickou cestu mezi Washingtonem a Moskvou, zejména vzhledem k rostoucím obavám z jaderné konfrontace. Jak ukázal jeden průzkum z minulého měsíce:
Téměř 60 % Američanů by podle nového průzkumu podpořilo, aby se Spojené státy „co nejdříve“ zapojily do diplomatického úsilí o ukončení války na Ukrajině, i kdyby to znamenalo, že Ukrajina bude muset Rusku ustoupit.
Průzkum, který provedla společnost Data for Progress jménem Quincy Institute for Responsible Statecraft, rovněž zjistil, že většina (49 procent) uvedla, že Bidenova administrativa a Kongres neudělaly dost diplomatických kroků, aby pomohly válku ukončit (37 procent uvedlo, že ano).
Dále, jak upozornila organizace Responsible Statecraft, válka na Ukrajině není ani mezi třemi hlavními hnacími silami americké veřejnosti…
„Pouze šest procent respondentů uvedlo, že ruská válka na Ukrajině patří mezi tři nejdůležitější problémy, kterým dnes Spojené státy čelí, přičemž na prvních třech místech se umístila inflace (46 procent), pracovní místa a ekonomika (31 procent) a násilí se zbraněmi (26 procent),“ komentoval výsledky průzkumu think tank.
Zdroj: responsiblestatecraft.org
Článek Rusko předkládá základ pro rozhovory mezi Putinem a Bidenem se nejdříve objevil na AC24.cz .