Rusko připravuje povinný přesun 70 tisíc civilistů z Chersonské oblasti
RSS

Rusko připravuje povinný přesun 70 tisíc civilistů z Chersonské oblasti

Rusko se chystá nařídit „povinný“ přesun desítek tisíc obyvatel Chersonské oblasti v době, kdy se rozhořívají boje o jih země. Mohlo by se to týkat až 70 000 civilistů, což by znamenalo rozsáhlé stažení ruských vojsk z okupovaného ukrajinského města.Deník The Wall Street Journal s odvoláním na ruské představitele uvádí, že „od neděle začnou stěhovat obyvatele z Kachovské čtvrti na východním břehu řeky Dněpr kvůli tomu, že podle nich existuje možnost ukrajinského útoku na nedalekou strategickou přehradu“ . Již několik týdnů probíhá evakuace z města, do kterého zasahují boje a těžké ostřelování.A proruský gubernátor Chersonu Volodymyr Saldo potvrdil přípravy na nařízenou evakuaci před postupujícími ukrajinskými silami, která podle ruského výnosu proběhne „ povinným způsobem“. Podle ruských představitelů je to nutné, protože ukrajinské síly chystají „masivní raketový úder na vodní elektrárnu Kachovka“, který má zaplavit Cherson.
Rusko předloží „důkazy“, že za útoky na Krym stojí britské speciální jednotky
Ukrajina tyto plány samozřejmě popřela a naopak obvinila ruskou stranu, že v podstatě využívá rozsáhlý přesun civilistů jako jeden velký „lidský štít“:„Chtějí vytvořit dojem, že se jedná o evakuaci civilistů. Obklopeni civilisty chápou, že mají určitou míru bezpečí,“ uvedla mluvčí jižního velení ukrajinských ozbrojených sil.Ruská vojenská vozidla se prý při odjezdu z regionu záměrně mísí s civilními konvoji.
Propaganda, továrna na souhlas. Dokument, který by ČT už dnes nevysílala
Mezitím ukrajinské mediální zdroje hovoří o tom, že národní ozbrojené síly ve středu provedly nejméně 100 palebných misí, které prováděly dělostřelecké a raketové jednotky.„Ozbrojené síly Ukrajiny zasadily mimořádně úspěšný úder okupantům v Chersonu, když zasáhly systémy protivzdušné obrany na stadionu Spartak, které byly použity k útoku na Mykolajiv,“ uvádí se v prohlášení jednoho z představitelů ukrajinské Chersonské oblastní rady na Facebooku.Zpráva agentury Associated Press z tohoto týdne uvádí, že mnozí z nedávno mobilizovaných ruských rekrutů byli navzdory oficiálnímu popírání ze strany Kremlu posláni na chersonskou frontovou linii.Zdroj: wsj.com
Článek Rusko připravuje povinný přesun 70 tisíc civilistů z Chersonské oblasti se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden