Švýcarsko: Skupina rasistických černochů obsadila divadlo, požaduje, aby bylo jen pro černé
RSS

Švýcarsko: Skupina rasistických černochů obsadila divadlo, požaduje, aby bylo jen pro černé

Nyní si zkuste představit, že by v dnešní době obsadila skupina bělochů divadlo v některé africké zemi – například v Nigérii či JAR – a tam by požadovala divadlo jen pro bílé. Jisté je, že členové takové skupiny by dlouho nezůstali naživu.
Nebělošská divadelní skupina obdržela od švýcarské vlády statisíce finančních prostředků, většinou vybraných z daní bělochů, přestože volala po založení „nebělošského divadla“ – a je tedy zcela otevřeně rasistická.
Skupina černošských herců žijících ve Švýcarsku částečně obsadila části divadla Gessnerallee v Curychu po celé týdny, přičemž účastníci obvinili divadlo z rasismu navzdory tomu, že bylo provozováno černošskou ženou a poskytovalo skupině volný prostor pro zkoušky po dobu téměř jednoho roku.
Skupina nyní vznáší rasistická obvinění proti bílým lidem, zatímco shromažďuje stovky tisíc švýcarských franků na financování svého divadelního projektu.
Squatteři umístili transparenty na severní křídlo divadla a umělci volali po nebělošském divadelním domě, který bude sloužit jako „bezpečný prostor“ pouze pro černochy, domorodé obyvatele a další barevné lidi (BIPOC). Není jasné, co tato skupina myslí slovem „domorodý“, protože původní obyvatelé Švýcarska jsou etničtí bílí Evropané.
Akci zahájil kolektiv Experi Theater, který sám sebe popisuje jako „nebělošskou divadelní skupinu“. Skupina v průběhu let představila řadu nebílých herců.
Kritici skupiny tvrdí, že divadelní prostor, který vylučuje bělochy, je rasistický, podle zpravodajského portálu Neue Züricher Zeitung . Skupina však odpověděla, že taková kritika je ve skutečnosti rasistická.
„Neexistuje žádný rasismus proti bílým,“ tvrdí skupina. Tvrdí, že rasismus je bílý konstrukt, který utlačuje lidi, kteří nejsou bílí. „To je důvod, proč je tak důležité odnaučit se bělošským praktikám a strukturám v antirasistické práci,“ píší.
Skupina byla také aktivní na sociálních médiích a na Instagramu napsala: „Už netolerujeme brutalitu zavedených bílých institucí, jako je Theater Gessnerallee.“
Skupina Experi Theater tvrdí tato tvrzení navzdory tomu, že ředitelka divadla Gessnerallee Michelle Akanji je sama černoška. Akanji byla progresivisty chválena za to, že do personálu divadla přidala více nebělochů.

Skupina, která za poslední dva roky obdržela od městské vlády 237 000 švýcarských franků, tvrdí, že divadlo ničí jejich prostor, jejich umělecká díla, „jejich hlas“ a jejich samotnou existenci.
Mezi kolektivem a vedením divadla Gessnerallee probíhá konflikt. V létě 2021 skupina obsadila podkroví divadla a vytvořila „dílnu“. Divadlo reagovalo tím, že nabídlo kolektivu kompromis, který jim umožnil využívat místnost jako zkušebnu až do rekonstrukce budovy v únoru 2022.
Jakmile však byla renovace dokončena, vedení Gessnerallee sdělilo kolektivu, že již nemůže prostor využívat, a to nejen proto, že je potřebný pro skladování, ale také proto, že kvůli stavebním předpisům může být použit pouze jako skladovací prostor a není vhodný pro zkoušky. Přeměna na skutečnou zkušebnu také nebyla možná, protože náklady na divadlo by byly příliš vysoké a dokončení takové rekonstrukce by trvalo roky.
Skupina odmítla argument divadla a tvrdila, že kroky vedení potvrzují „hluboce zakořeněné obavy ze sdílení moci“, které jsou vlastní bílým institucím. V důsledku toho kolektiv obsadil severní křídlo divadla v polovině září.
Město spolu s Norou Refaeilovou, místopředsedkyní Federální komise proti rasismu, zahájilo mediaci s kolektivem a zdá se, že dosáhli dohody, která vedla skupinu k tomu, aby se stáhla z obsazeného křídla.
Mediace však stále probíhá, a přestože divadelní skupina ukončila svou okupaci, zůstává nejasné, zda skupině byl umožněn přístup do jiných místností nebo zda obdržela jiné úlevy, a to i ve formě více peněz daňových poplatníků. Skupina a divadelní rada se dohodly, že nebudou diskutovat o podrobnostech, dokud nebude mediace dokončena. Není také jasné, zda divadlo nebo vláda přijmou požadavek skupin na nebělošské divadlo.
Místní radní FDP Yasmine Bourgeoisová skupinu odsoudila. „Celkově jsem docela nespokojena s implicitností, s jakou si dotčený kolektiv nárokuje státní dávky pro sebe nebo je vydírá na úkor široké veřejnosti.“ Říká, že pokud má kolektiv takové obavy z bílého rasismu, může začít své vlastní divadlo na vlastní náklady místo toho, aby spotřebovával peníze daňových poplatníků. A to je třeba zdůraznit, že převážně bílých daňových poplatníků.
Řekla, že „nebělošské divadlo“ pravděpodobně znamená, že nebělošští diváci ho nemohou navštěvovat.
„Odmítnutí služby určené široké veřejnosti z důvodu rasy, etnického původu nebo náboženství dané osoby je trestně zakázáno,“ varovala. Navíc taková instituce nepodporuje ani inkluzi, ani integraci, ale formu separace, která připomíná časy rasové segregace.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 0 Průměrně: 0 ] Článek Švýcarsko: Skupina rasistických černochů obsadila divadlo, požaduje, aby bylo jen pro černé se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden