Na dne Baltského mora blízko ruského Kaliningradu našli nemeckú ponorku, ktorá sa potopila v období druhej svetovej vojny

Na dne Baltského mora blízko ruského Kaliningradu našli nemeckú ponorku, ktorá sa potopila v období druhej svetovej vojny

Kaliningrad 4. novembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Loď protimínovej obrany (loď – mínolovka) Baltskej flotily Vojenského námorníctva Ruska „Alexander Obuchov“ objavila na dne Baltského mora blízko ruského Kaliningradu nemeckú ponorku, ktorá sa potopila v období druhej svetovej vojny. Kaliningradské média pripomenuli, že ruskí vojenskí námorníci aktívne vyhľadávajú v Baltskom mori „zabudnuté“ míny a iné nebezpečné predmety. Občas natrafia na lode a ponorky, ktoré sa potopili v studených vodách Baltského mora
Záber z videa
Kaliningradské média podotkli, že námorníci vykonávajú veľmi dôležitú a užitočnú prácu: na dne Baltského mora je uložené potrubie jedného fungujúceho plynovodu a v súčasnosti ukladajú potrubie aj druhého Severného prúdu-2, preto nik nechce, aby na dne zostávali predmety, ktoré môžu zapríčiniť nepríjemné „prekvapenia“.
Takto popri svojej hlavnej práci námorníci občas urobia skutočné objavy. Čo sa týka konkrétnej ponorky, experti sú presvedčení, že je to nemecká ponorka z obdobia druhej svetovej vojny a práve v tých časoch prepadla na dno Baltského mora. Spolupredseda Klubu podvodných prieskumov Múzea svetového oceánu Vadim Malyš novinárom porozprával o komplikovanosti prieskumov na dne Baltského mora a o ich špecifickosti.
„Celá vec je v tom, že viditeľnosť vo vodách Baltského mora, v závislosti od počasia a ročného obdobia, býva často prakticky nulová. V priebehu ostatných stáročí sa na dno dostalo veľa rôznych predmetov. Ak neopatrne narábate s plutvami, zapríčiníte vznik veľkého oblaku kalu, ktoré potom veľmi dlho klesá, usadzuje sa. Prirodzene, počas práce s hlbokovodným aparátom veľmi intenzívne pracujú vrtule, ktoré dvíhajú tento kal zo dna. Treba pracovať veľmi opatrne,“ vysvetlil Vadim Malyš.
 

 
Ďalší odborník, predseda Výboru veteránov – potápačov viceadmirál Nikolaj Chromov vysvetlil, prečo je presvedčený, že je to nemecká ponorka. „Táto ponorka sa najviac podobá nemeckým ponorkám typu U, ktoré sa zúčastnili na bojových operáciách v Baltskom mori v období Druhej svetovej vojny,“ vysvetlil.
Dodal, že súčasné mesto Baltijsk (v období Druhej svetovej vojny malo iný názov – Pillau) bolo v tých časoch učebným strediskom nemeckých potápačov. Podľa Chromova, nemecká ponorka sa mohla potopiť ako po útoku ruských námorníkov, tak aj v následku chyby nemeckej posádky počas výcviku. Uviedol, že ruskí námorníci budú pokračovať vo svojom prieskume a zistia viac o tejto ponorke, ktorá leží na dne Baltského mora.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Na dne Baltského mora blízko ruského Kaliningradu našli nemeckú ponorku, ktorá sa potopila v období druhej svetovej vojny zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější