Galko je ďalší, kto sa obáva o nadpriemerne ziskové banky: Robert Fico je ekonomický diletant a škodí občanom

Galko je ďalší, kto sa obáva o nadpriemerne ziskové banky: Robert Fico je ekonomický diletant a škodí občanom

Bratislava 7. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Ľubomír Galko okomentoval v príspevku na sociálnej sieti návrh  predsedu Smeru Roberta Fica dvojnásobne zvýšiť  bankový odvod. Podľa Galka je takýto návrh znakom ignorancie fungovania bánk a trestuhodnej neznalosti ekonomických súvislostí. Banky pôsobiace na Slovensku sú pritom nadpriemerne ziskové

Na snímke Ľubomír Galko
Šéf Smeru-SD Robert Fico na utorkovej tlačovej besede hovoril o neprimeranej ziskovosti bánk na slovenskom trhu, ktorá je podľa neho založená najmä na bankových poplatkoch.
Robert Fico odhaduje, že zisk bánk pôsobiacich na Slovensku bude za rok 2019 okolo 700 miliónov eur. Preto chce hovoriť o zvýšení bankového odvodu v nasledujúcom roku, konkrétne o jeho zdvojnásobení.
Galkovi sa celý nápad ale nepozdáva a poukazuje na prepočty Národnej banky Slovenska. Zvýšenie odvodu z 0,2 na 0,4 percenta z bankových vkladov by predstavovalo až 33-percentný podiel na ich zisku.
Vláda by tak vďaka tomu dostala do štátnej pokladnice vyššie príjmy, ale cenou by boli, ako píše Galko, vyššie bankové poplatk y pre občanov a podnikateľov, výrazne oslabená schopnosť bánk čeliť nepriaznivým podmienkam na trhu, ktoré vyžadujú vytváranie vyšších rezerv alebo posilnenie kapitálu.

„V krajnom prípade by mohla nastať situácia, keď by štátom umelo znížená ziskovosť bánk niektoré menšie banky z trhu vyhnala, pričom žiadne nové by na slovenský bankový trh neprišli. V konečnom dôsledku by sa tak oslabila konkurencia, na čo doplatia spotrebitelia. A to všetko preto, lebo táto vláda nevie alebo nechce zodpovedne hospodáriť,“ dodal na záver.
Tatiana Stará
 

Príspevok Galko je ďalší, kto sa obáva o nadpriemerne ziskové banky: Robert Fico je ekonomický diletant a škodí občanom zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější