V nedeľu si Rusko pripomína 100. výročie narodenia Michaila Kalašnikova, vynálezcu sovietskej útočnej pušky AK-47

V nedeľu si Rusko pripomína 100. výročie narodenia Michaila Kalašnikova, vynálezcu sovietskej útočnej pušky AK-47

Bratislava 10. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)
 
Dnes si Rusko pripomína 100. výročie narodenia Michaila Timofejeviča Kalašnikova. Syn sibírskeho roľníka Kalašnikov vynašiel jeden z najznámejších a najviac napodobňovaných výrobkov Sovietskeho zväzu. Kalašnikov bol počas krvavého boja s nacistickými silami v roku 1941 zranený a dostal voľno, počas ktorého vymyslel prvú verziu legendárnej zbrane
Na snímke vynálezca samopalu AK-47 Michail Kalašnikov
V roku 1945 bol prototyp prihlásený do súťaže a návrh bol nakoniec odporučený pre použitie v sovietskej armáde. Názov AK-47 je skratka pre „Avtomat Kalašnikova“ a rok jeho konečnej verzie, ktorý bol navrhnutý v roku 1947.
Zbraň sa rýchlo stala populárnou pre svoju jednoduchosť, cenovú dostupnosť a spoľahlivosť. Je nenáročná na údržbu, odolná, ľahko sa s ňou  zaobchádza a dokáže strieľať v extrémnych podmienkach ako napr. vo vode, v piesku, v prachu alebo v silnom mraze, keď sa iné zbrane zasekávajú.
AK-47 a jej variácie používa na celom svete 50 armád. Celkovo sa predalo viac ako 100 miliónov kusov tejto zbrane.
Rozpad Sovietskeho zväzu v roku 1991 otvoril bránu pre nelegálne obchodovanie so zbraňami a AK sa stala preferovanou zbraňou pre partizánov, diktátorov, pouličných gangstrov a teroristov.
Vo svojich posledných rokoch života vynálezca povedal, že ho mučili myšlienky, že jeho vynález spôsobil toľko úmrtí. V liste ruskému patriarchovi sa pýtal, či „z dôvodu, že moja puška pozbavila ľudí života, je možné, že … som bol zodpovedný za ich smrť?“ Priznal sa, že prežíva „hlboké emocionálne utrpenie“ s vedomím, že jeho zbrane skončili v detských rukách v konfliktných zónach.
Vojenský inžinier, ktorý zomrel v roku 2013 vo veku 94 rokov, je v Rusku vnímaný ako národný hrdina a symbol hrdej vojenskej minulosti krajiny. Kremeľ mu v roku 2009 udelil najvyššiu česť – ocenenie Hrdina Ruska.
Výročie jeho narodenia sa bude pripomínať množstvom podujatí, vrátane múzejných výstav. Výstava v Moskve, ktorá bude trvať do 20. novembra, bola usporiadaná za spolupráce Múzea Kalašnikov z priemyselného mesta Uralsk, kde, v továrni na zbrane Izhmash, vynálezca pracoval až do svojho odchodu do dôchodku.
Dodnes Rusko pušky Kalašnikov vyrába, a to typy piatej generácie AK-12 a AK-15. Okrem Ruska sa útočná puška vyrába približne v 20 krajinách, ale len tri mu platia licenčné poplatky.
Andrea Lopatková
 
Príspevok V nedeľu si Rusko pripomína 100. výročie narodenia Michaila Kalašnikova, vynálezcu sovietskej útočnej pušky AK-47 zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější