Jedno euro investované do práce s ľuďmi bez domova môže ušetriť štátu až 12 eur, tvrdí Inštitút environmentálnej politiky

Jedno euro investované do práce s ľuďmi bez domova môže ušetriť štátu až 12 eur, tvrdí Inštitút environmentálnej politiky

Bratislava 11. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Už jedno euro investované do práce s ľuďmi bez domova môže ušetriť štátu až 12 eur. Vyplýva to z výsledkov štúdie analytikov Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), ktorí v rámci svojho dobrovoľného projektu skúmali náklady z verejných zdrojov spojené s fenoménom bezdomovectva
Na snímke riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš
Ako podklad štúdie im slúžili údaje vyplývajúce z aktivít občianskeho združenia Vagus. Štúdia návratnosti aktivít neziskového sektora poukázala aj na skryté štátne náklady bezdomovectva. Agentúru SITA o tom informoval hlavný ekonóm a riaditeľ IEP Martin Haluš.
Podľa analytika IEP Jána Drába, náklady spojené so životom človeka bez domova predstavujú ročne rádovo tisíce eur a zvyšujú sa časom, ktorý títo ľudia strávia na ulici. „Ukazuje sa, že najmä v prípade nedostupnej zdravotnej starostlivosti dochádza k násobne vyšším nákladom, než je cena prevencie,“ uviedol Dráb. Ako dodal, celkové náklady bezdomovectva sú však dnes pre štát takmer neviditeľné, lebo ich znášajú rôzne inštitúcie verejnej správy.
Analytici upozorňujú, že náklady na riešenie chronického bezdomovectva sú násobne vyššie než prevencia, riešenie tak začína už zabránením straty domova. Tým, ktorých sa nepodarilo včas zachytiť, je podľa analytikov potrebné zabezpečiť služby krízovej intervencie, a to za aktívnej účasti štátu. Na ukončenie bezdomovectva odporúčajú začať realizovať pilotné projekty na princípe housing first, v rámci ktorého je ľuďom bez domova poskytnuté adekvátne ubytovanie. Práve to napomáha priblížiť sa bližšie k bežnému životu. „Aby boli jednotlivé opatrenia skutočne efektívne, je potrebné zlepšiť zber údajov a prijať národnú stratégiu prevencie a riešenia bezdomovectva a vylúčenia bývania, ktorá rozdelí zodpovednosť a finančne zabezpečí jednotlivé opatrenia,“ konštatovali analytici z IEP.
Výkonná riaditeľka Vagus Alexandra Kárová podotkla, že ich práca má dva rozmery: ľudský a ekonomický. „Analýza IEP potvrdzuje, že pomoc ľuďom bez domova nedáva iba perspektívu, že sa jedného dňa dostanú z ulice a začlenia sa opäť do spoločnosti. Naša práca šetrí aj verejné financie,“ vysvetlila. Občianske združenie prevádzkuje denné centrum Domec, v ktorom sa ľudia bez domova môžu najesť, osprchovať a ošetriť, sociálni pracovníci zároveň navštevujú ľudí bez domova priamo v teréne. V rámci nového programu sa spolu s ľuďmi bez domova snažia hľadať prácu a bývanie, aby sa mohli opäť začleniť do spoločnosti.
 
Príspevok Jedno euro investované do práce s ľuďmi bez domova môže ušetriť štátu až 12 eur, tvrdí Inštitút environmentálnej politiky zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější