Šéf spravodajstva RTVS Chuguryan nerozumie argumentom Transparency International Slovensko o príklone k Dankovi

Šéf spravodajstva RTVS Chuguryan nerozumie argumentom Transparency International Slovensko o príklone k Dankovi

Bratislava 11. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Šéf verejnoprávneho spravodajstva Vahram Chuguryan hovorí, že nerozumie argumentom Transparency International Slovensko (TIS) o príklone spravodajstva RTVS k predsedovi SNS Andrejovi Dankovi
Na snímke riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan
Riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS počas dnešného rokovania Rady Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) povedal, že autor blogu spomína Danka iba v straníckej súvislosti a nepracuje s faktom, že predseda SNS je zároveň predseda Národnej rady SR. Povinnosťou RTVS je podľa Chuguryana informovať o činnosti štátnych orgánov, teda aj o parlamente. Tieto informácie nemusia byť vždy zaujímavé pre komerčné televízie, ktoré zostavujú správy aj s ohľadom na ich sledovanosť.
„Stav za predchádzajúceho vedenia autor automaticky považuje za ideálny a pri terajšom vedení poukazuje na odchýlku,“ tvrdil Chuguryan. Pritom nové vedenie sa podľa Chuguryana „snaží práve o vyváženejšie spravodajstvo, čo znamená, že odklon smerom k objektivite by mohol byť aj o viac ako štyri percentá“.
Rada RTVS podľa jej podpredsedu Martina Kákoša nemá podnet či informáciu z vnútra spravodajstva RTVS, že by zo strany vedenia RTVS bol ovplyvňovaný charakter spravodajstva. „Často máme výhrady k tomu, akým spôsobom sa isté témy objavujú v spravodajstve, k ich radeniu, ale vyprosil by som si, aby ktokoľvek zvonka znevažoval prácu desiatok skúsených a profesionálnych redaktorov a spravodajcov RTVS,“ vyhlásil počas dnešného rokovania Rady RTVS Kákoš. Vedenie RTVS požiadal, aby rade poskytli informáciu, v akých prípadoch bol Danko citovaný ako predseda SNS a v akých ako predseda parlamentu.
RTVS má podľa Transparency International Slovensko nadštandardný prístup k SNS a jej predsedovi. Podala preto podnet na Radu RTVS. Vedenie RTVS zverejnené informácie označilo za vytrhnuté z kontextu a nezodpovedajúce skutočnostiam. TIS sa v blogu z 24. októbra „Po TASR pomáha Rezník Dankovi aj v RTVS“ venuje vyváženosti spravodajstva verejnoprávnej televízie. Podľa blogu podiel správ, v ktorých bola strana SNS zmieňovaná, narástol zo 17 percent v poslednom roku predošlého generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku na 21 percent v prvom roku Jaroslava Rezníka, teda o 4 percentuálne body. TIS svoje tvrdenia opiera o porovnanie s TV Markíza, v ktorej spravodajstve SNS medziročne zaznamenala polovičný nárast, teda o dva percentuálne body.
Ďalej TIS tvrdí, že v rebríčku top desať najcitovanejších politikov v spravodajských reláciách televízií boli v RTVS v prvej desiatke štyria politici SNS – Andrej Danko, Gabriela Matečná, Martina Lubyová a Peter Gajdoš. V spravodajskej TA3 boli traja – Danko, Matečná a Lubyová. V Televízii Markíza boli v prvej desiatke najcitovanejších politikov televízneho spravodajstva dvaja predstavitelia národniarov – Danko a Lubyová. V televízii Joj sa do prvej desiatky dostal jediný politik SNS, a to Danko.
Danko je vo všetkých televíziách na treťom mieste, pričom prvé v citovanosti obsadil všade premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a druhý bol vtedajší prezident Andrej Kiska (RTVS a TA3) alebo predseda Smeru-SD Robert Fico (Markíza a Joj). TIS napokon analyzovala aj „zafarbenie“ všetkých televíznych správ s predsedom SNS Andrejom Dankom v titulku za posledný rok, teda od júla 2018 do júna 2019. Rozdelila ich na tie, kde je politik prezentovaný v pozitívnom svetle, na neutrálne správy a príspevky, v ktorých sa objavuje kritika jeho konania. Výsledkom analýzy je, že spravodajská TA3 má polovicu (50 percent) zo správ o šéfovi národniarov ladených pozitívne, RTVS tretinu (33 percent), Markíza 11 percent a Joj 7 percent. Naopak správ s kritikou bolo najmenej – 23 percent v TA3, 26 percent v RTVS, 46 percent na Markíze a 57 percent v televízii Joj.
 
Príspevok Šéf spravodajstva RTVS Chuguryan nerozumie argumentom Transparency International Slovensko o príklone k Dankovi zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější