Putin je roztrpčený rozkrádaním pri výstavbe kozmodrómu Vostočnyj

Putin je roztrpčený rozkrádaním pri výstavbe kozmodrómu Vostočnyj

Moskva 11. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Nikolsky)
 
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok od ruskej vlády žiadal, aby prijala opatrenia, ktoré zabránia sprenevere finančných prostriedkov pri realizáciu projektov celoštátneho významu. Poukázal pritom, že pri výstavbe kozmodrómu Vostočnyj pretrváva korupcia, a to rádovo v stovkách miliónov rubľov
Na snímke Vladimir Putin
Cieľom výstavby tohto odpaľovacieho zariadenia na ruskom Ďalekom východe je znížiť závislosť Ruska od používania kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, odkiaľ vypravili doteraz všetky ruské vesmírne misie s posádkou i mnoho ďalších veľkých rakiet. Výstavbu kozmodrómu Vostočnyj však sprevádza korupcia vo veľkom objeme.
„Už stokrát sa povedalo: Pracujte transparentne, vyčlenili sme veľké množstvo peňazí, projekt je takmer celoštátneho významu … Nie, kradnú stovky miliónov,“ vyhlásil Putin podráždene na zasadnutí vládneho kabinetu.
Agentúra Interfax z jeho príhovoru citovala, že vo veci korupcie pri výstavbe Vostočného bolo „už začatých niekoľko desiatok trestných konaní, boli vynesené súdne rozhodnutia, ľudia sú vo väzení, ale poriadok tam aj tak nie je“.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov neskôr novinárom povedal, že počas výstavby kozmodrómu Vostočnyj bolo spreneverených už asi 11 miliárd rubľov (169 miliónov dolárov).
Ako uviedol Interfax, Putin v septembri pripustil, že v súvislosti s výstavbou Vostočného je stále veľa problémov, ktoré treba riešiť, pričom aj za jeho osobnej účasti.
V júni tohto roku Alexej Kudrin, ktorý vedie ruský najvyšší kontrolný úrad, označil spreneveru a krádeže v kozmickom centre Vostočnyj za bezprecedentné v porovnaní s ostatnými sektormi prijímajúcimi financie zo štátneho rozpočtu. Spresnil, že najviac sa kradne „banálne, na stavenisku“, nie v sektore, ktorý sa týka priamo vesmírnych technológií.
Interfax v tejto súvislosti spomenul kauzu riaditeľa subdodávateľskej firmy Georgija Zonova, ktorý bol v októbri odsúdený na tri roky a šesť mesiacov väzenia za krádež armatúr a kovových konštrukcií zo staveniska kozmodrómu.
 
Príspevok Putin je roztrpčený rozkrádaním pri výstavbe kozmodrómu Vostočnyj zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější