Únia slovensko-poľsko-česká alebo duchovná slávnosť na počesť 150. výročia narodenia slovenského filozofa a duchovného učiteľa Jána Maliarika

Únia slovensko-poľsko-česká alebo duchovná slávnosť na počesť 150. výročia narodenia slovenského filozofa a duchovného učiteľa Jána Maliarika

Bratislava 11. novembra 2019 (HSP/Foto:Miloš Zverina)
 
V sobotu 9. novembra sa v Bratislave uskutočnila mimoriadne zaujímavá duchovná slávnosť na počesť 150. výročia narodenia slovenského filozofa, spisovateľa, vizionára a duchovného učiteľa Jána Maliarika. Na podujatí sa zúčastnili aj mladí matičiari z Nitry spolu s členmi slovanského spolku Slavica

Slávnosť pozostávala z dvoch častí. V prvej časti sa uskutočnil seminár venovaný životu a tvorbe Jána Maliarika s týmito témami:
Ján Maliarik, duchovný velikán slovenských dejín,
Prínos Jána Maliarika pre dnešok,
Celo-Zemský Univerzálny Bratro-Štát,
Pravidlá Jána Maliarika uskutočniteľné už dnes.
V druhej časti programu sa už citovalo z jeho korešpondencie a diela. Najzaujímavejšie boli jeho „rozhovory“ s osobnosťami, s ktorými si dopisoval alebo im zaslal svoje významné epištoly. Boli to, napríklad, Mahátma Gándhí, indický kráľ Mahendra Pratap či osobný lekár L. N. Tolstého. Kruh Jána Maliarika predstavil prítomným umelecké pásmo o Jánovi Maliarikovi a jeho diele ako motiváciu a inšpiráciu pre súčasné ľudstvo.

Ján Maliarik
Ján Maliarik sa narodil v chudobnej rodine. Stal sa polosirotou a spolu s matkou sa len ťažko prebíjali životom. Vzdelanie získal len vďaka svojmu nadaniu a húževnatosti.
Vyštudoval evanjelické lýceum v Bratislave, učiteľský ústav v Šopornia Evanjelickú teologickú akadémiu v Bratislave a v Prešove. Po nociach usilovne študoval všetky hlavné svetové náboženské a filozofické systémy. Ovládal latinčinu, hebrejčinu, gréčtinu, nemčinu a maďarčinu. Samoštúdiom si osvojil tiež angličtinu, ruštinu, poľštinu, srbčinu, esperanto a sanskrt. Jeho hlavným cieľom bolo prebádať, preskúmať a zharmonizovať všetky väčšie svetové náboženstvá.
Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa snaží „apelovať“ na svedomie národov a politikov, aby zastavili vojnové akcie. Písal listy rôznym politikom a úradom, navštevoval konzuláty bojujúcich strán a rozširoval svoje brožúry o svetovom mieri. Aj vďaka tomu sa stal nepohodlným a cirkevné úrady ho prinútili požiadať o predčasné penzionovanie.

Únia Slovensko-Poľsko-Česká
V medzivojnovom období Ján Maliarik neutícha vo svojich snahách po mierovej obrode a píše množstvo spisov o politike, filozofii a náboženstve. Dokázal si dokonca vytvoriť malý okruh priaznivcov. Bol taktiež veľkým propagátorom česko-poľsko-slovenského zblíženia a vydal aj na túto tému knihu.
Motto z úvodu tejto knihy: „ Únia Slovensko-Poľsko-Česká Je Svätou Všetkými Bielymi Mocnosťami Uloženou A Požadovanou POVINNOSŤOU“
Ďalej píše:
„Ano!! ANO!! Avšak Máli sa Táto Sväte Uložená a Sväte Požadovaná Únia Stať aj Slávnou Skutočnosťou: Nestačí, aby Volalo a Volalo a Sa Namáhalo Len DUCHOVNO. Je Nutné,  Aby Slišením Ľúbostným Počulo a Celobytostným Rozochvením sa pričinilo Aj Hmotno!
Hmotno bez DUCHOVNA Je mŕtve! DUCHOVNO bez Hmotna Je bezmocné!“
Viac sa dočítate v knihe Jána Maliarika „Únia slovensko-poľsko-česká“.#gallery-0 {
margin: auto;
}
#gallery-0 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 32%;
}
#gallery-0 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-0 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}


$(document).ready(function() {
/*
* Simple image gallery. Uses default settings
*/

$(".fancybox").fancybox({
"transitionIn" : "none",
"transitionOut" : "none",
"titlePosition" : "over"

});
});

 
Miloš Zverina
 
Príspevok Únia slovensko-poľsko-česká alebo duchovná slávnosť na počesť 150. výročia narodenia slovenského filozofa a duchovného učiteľa Jána Maliarika zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější