Čilská vláda prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov

Čilská vláda prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov

Santiago 11. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Esteban Felix)
 
Čilská vláda súhlasila s tým, že vypracuje novú ústavu, ktorá nahradí súčasnú, pochádzajúcu ešte z éry diktatúry Augusta Pinocheta. Poddá sa tak požiadavkám demonštrantov, ktorí v uplynulých týždňoch vychádzali do ulíc a zúčastňovali sa na niekedy násilných protestoch, informuje tlačová agentúra Reuters
Ilustračné foto
Podľa ministra vnútra Gonzala Blumela sa prezident, členovia kabinetu a politickí spojenci zhodli na tom, že Kongres by mal viesť proces prepracovania ústavy, pričom znenie dokumentu by malo prejsť i referendom.
„Predovšetkým sa musíme sústrediť na cieľ reštrukturalizácie spoločenskej zmluvy, čo bolo vznesené ako základná požiadavka nášho obyvateľstva,“ vyhlásil Blumel na tlačovej konferencii.
Vyhlásenie stredopravicovej vlády prezidenta Sebastiána Piňeru prišlo po troch týždňoch protestov proti zvýšeniu cestovného za metro. Demonštrácie prerástli do výtržností, podpaľačstva a rabovania.
Protesty si vyžiadali najmenej 20 mŕtvych, zatiaľ čo podniky zaznamenali škody vo výške miliárd dolárov a systém verejnej dopravy v čilskom hlavnom meste Santiago sa potáca.
Nová ústava bola opakovane uvádzaná ako ústredná požiadavka protestujúcich. Kritici dlhodobo upozorňujú, že existujúcemu dokumentu, napísanému a schválenému počas Pinochetovej vojenskej diktatúry v rokoch 1973 – 1990, chýba legitímnosť.
Dokument od roku 1980, keď ho uzákonili, bol niekoľko ráz novelizovaný. Tí, ktorý volajú po zmene, tvrdia, že nový text ústavy musí poskytovať širšiu ochranu spoločenských práv a zvýšiť účasť obyvateľov na budovaní demokracie.
Oponenti ústavnej úpravy argumentujú, že súčasná ústava je pilierom stability v Čile, ktoré patrí k najsilnejším a podnikateľsky najpriaznivejším ekonomikám regiónu.
 
Príspevok Čilská vláda prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější