Prestavba Sýrie bez jej ropy

Prestavba Sýrie bez jej ropy

Pepe Escobar
Asia Times
31.října 2019
Foto © neznámý autor, ministři zahraničí Sergey Lavrov (Rusko), Mevlut Cavosoglu (Turecko), Javad Zarif (Írán)

 
To, čo sa stalo v Ženeve predchádzajúcu stredu, pokiaľ ide o konečný mier v Sýrii, nemohlo byť významnejšie: prvé zasadnutie sýrskeho ústavného výboru .
Sýrsky ústavný výbor vznikol z uznesenia prijatého v januári 2018 v ruskej Soči v orgáne nazvanom Sýrsky kongres národného dialógu. 150-členný výbor sa rozkladá na 50 členov sýrskej opozície, 50 zastupujúcich vládu v Damasku a 50 zástupcov občianskej spoločnosti. Každá skupina vymenovala 15 odborníkov na stretnutia v Ženeve, ktoré sa konali za zatvorenými dverami.
Tento vývoj je priamym dôsledkom pracného vývoja v Astane, ktorý sformulovalo Rusko, Irán a Turecko. Základné vstupné informácie prišli od bývalého vyslanca OSN pre Sýriu, Staffan de Mistura. Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen v súčasnosti pracuje ako určitý sprostredkovateľ.
Výbor začal rokovania v Ženeve začiatkom roku 2019.
Je dôležité, že v Damasku nie sú žiadni vyšší členovia administratívy ani opozícia – okrem Ahmeda Farouka Arnusa, ktorý je diplomatom s nízkym postavením na sýrskom ministerstve zahraničných vecí.
Medzi opozíciou predvídateľne nie sú bývalí vodcovia ozbrojených frakcií. Takisto nie „umiernený rebeli“. Medzi delegátmi je niekoľko bývalých aj súčasných členov parlamentu, univerzitných rektorov a novinárov.
Po tomto prvom kole spolupredseda výboru Ahmad Kuzbari uviedol:
„Dúfame, že naše ďalšie stretnutie by sa mohlo uskutočniť v našej rodnej krajine, v našom milovanom Damasku, najstaršom trvalo obývanom hlavnom meste v histórii.“
Dokonca aj opozícia, ktorá je súčasťou výboru, dúfa, že politická dohoda bude na budúci rok uzavretá. Podľa spolupredsedu Hadiho al-Bahru:
„Dúfam, že 75. výročie Organizácie Spojených národov budúci rok bude príležitosťou na oslavu ďalšieho úspechu všestrannej organizácie, konkrétne úspechu úsilia pod záštitou osobitného vyslanca pre politický vývoj, ktorý prinesie mier a spravodlivosť všetkým Sýrčanom. “
 
Pridajte sa k hliadke
Práca výboru v Ženeve pokračuje súbežne so stále sa meniacimi skutočnosťami v teréne. Určite to vynúti viac osobných stretnutí medzi prezidentmi Putinom a Erdoganom, ako sám Erdogan potvrdil: „Rozhovor s Putinom sa môže uskutočniť kedykoľvek. Všetko závisí od priebehu udalostí.“
Zdá sa, že „udalosti“ nie sú až také žiariace, zatiaľ, hlavne keď Erdogan predvídateľne vyvolal náznak hrozby do vzduchu:
„ Vyhradzujeme si právo obnoviť vojenskú operáciu v Sýrii, ak sa teroristi priblížia do vzdialenosti 30 km od tureckých hraníc alebo ak budú pokračovať v útokoch z ktorejkoľvek inej sýrskej oblasti.“
Erdogan tiež uviedol, že de facto bezpečná zóna pozdĺž turecko-sýrskej hranice by sa mohla „rozšíriť“ , čo je niečo, čo by musel najprv s Moskvou podrobne si vyjasniť.
Tieto hrozby sa už prejavili v teréne. Predchádzajúcu stredu začalo Turecko a spojenecké islamistické frakcie útok proti Tal Tamru, historickej asýrskej kresťanskej enkláve, ktorá leží 50 kilometrov hlboko na území Sýrie – ďaleko za hranicou 10 km hliadkovej zóny alebo 30 km „bezpečnej“ zóny.
Nedostatočne ozbrojené sýrske jednotky sa stiahli pod prudkým útokom a bez zjavného ruského krytia. Sýrska armáda v ten istý deň vydala verejné vyhlásenie, v ktorom vyzvala sýrske demokratické sily, aby sa znovu začlenili pod jej velenie. SDF vyhlásilo, že je potrebné dosiahnuť najprv kompromis v rámci poloautonómie v severovýchodnej oblasti. Tisíce obyvateľov medzitým utieklo ďalej na juh do chránenejšieho mesta Hasakeh.
Dve skutočnosti sú tu absolútne podstatné.
Ako potvrdil ruský minister obrany Sergej Šojgu, sýrski Kurdovia dokončili svoj ústup v dostatočnom predstihu. A v piatok začnú Rusko a Turecko spoločné vojenské hliadky do vnútra 7 km od hranice, ktorá je súčasťou de facto bezpečnej zóny v severovýchodnej Sýrii.
Otázka je teraz o tom, ako Ankara bude spravovať územia, ktoré v súčasnosti má pod kontrolou, a na ktoré plánuje premiestniť až 2 milióny sýrskych utečencov.
 
Vaša ropa? Moja
Potom je tu nepríjemný problém, ktorý jednoducho nezmizne: americká snaha „zaistiť ropu“ (Trump) a „chrániť“ sýrske ropné polia (Pentagon) pre všetky praktické účely pred Sýriou.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov – spolu s iránskym Javadom Zarifom a tureckým Mevlutom Cavusogluom v Ženeve – nemohli byť viac ostrý. Lavrov uviedol, že plán Washingtonu je „arogantný“ a porušuje medzinárodné právo. Americká prítomnosť na sýrskej pôde je „nezákonná“, uviedol.
Po celom globálnom juhu, ale najmä medzi krajinami, ktoré nie sú pod papučou, sa toto vykladá presne tak, ako to je: vláda Spojených štátov nezákonne zaberá prírodné zdroje inej krajiny vojenskou okupáciou.
A Pentagon vydáva varovania, že každý, kto sa ho pokúsi vyzvať, bude zastrelený na dohľad. Zostáva ešte vidieť, či by US deep state bol ochotný zapojiť sa do horúcej vojny s Ruskom kvôli niekoľkým sýrskym ropným poliam.
Na základe medzinárodného práva je celé „zaistenie ropy“ eufemizmom pre drancovanie, jasne a jednoducho. Každá banda takfíriov alebo džihádistov pôsobiacich na „Veľkom Strednom východe“ sa zvrátene dostane k rovnakému záveru: „americké úsilie“ v krajinách islamu je hlavne o rope.
 
Komentár: Je nutné podotknúť, že Amerika sa zmieta v kŕčoch (a nie len ona), pod rukami patologických maniakov, ktorý sa nezastavia ani pred vojnou s Ruskom ani pred deštrukciou celého sveta, len aby dosiahli svoje ciele ovládnutia sveta. A pre týchto “ľudí” nie je problém zaplatiť žiadnu cenu, cenu ľudského života najmenej, ktorý sa vždy oplatí obetovať na ich altár moci a bohatstva. Pre nich platí rozhodne jedno: Koniec ospravedlňuje prostriedky. Ak prostriedkami má byť záhuba miliónov ľudí a poroba tých ostatných, a splní to účel ich ovládnutia celého sveta, Great! To je megalománia psychopatov, priatelia, za ktorú si musí toľko ľudí vytrpieť až konečne kolektívne pochopíme, s kým máme čo do činenia. Je absolútne nutné sa zoznámiť s kľúčovou prácou zosnulého poľského psychológa Andreja M. Lobaczewského a jeho neoceniteľným príspevkom ľudstvu, knihou Political Ponerology. Poznanie ochraňuje!!!

Ponerizované Spojené státy americké: jak byla americká republika ovládnuta politickými klikami šílených zločineckých psychopatů
Ponerologie pro začátečníky: Lobaczewski a původ politické ponerologie

 
Teraz to porovnajte s aktívnym zapojením Ruska, Iránu a Turecka do politického riešenia a normalizácie Sýrie – nehovoriac o zákulisí Číny, ktorá vtichosti donáša ryžu a zameriava sa na rozsiahle investície do obnovy Sýrie, umiestnenej ako kľúčový uzol východného Stredomoria, a ich Novej hodvábnej cesty.
 
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější