Morales dostal v Mexiku politický azyl

Morales dostal v Mexiku politický azyl

Bratislava 12. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita)
 
Mexiko udelilo politický azyl bývalému bolívijskému prezidentovi Evovi Moralesovi. Stalo sa tak deň po tom, čo rezignoval na svoju funkciu. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter niekdajšia bolívijská hlava štátu napísala, že ho bolí, že musí svoju krajinu opustiť, ale vráti sa s väčšou „silou a energiou“. Mexický minister zahraničných vecí potvrdil, že Morales už nasadol do ich vládneho lietadla a smeruje do Mexika
Na snímke Evo Morales
Medzičasom šéf bolívijskej armády nariadil vojakom, aby pomohli polícii, ktorá sa dostávala do stretov s Moralesovými podporovateľmi. Zhruba 20 ľudí sa zranilo pri potýčkach.
Morales rezignoval v nedeľu po tom, ako Organizácia amerických štátov (OAS) spochybnila platnosť októbrových prezidentských volieb a vyzvala na anulovanie ich výsledkov a tiež po tom, ako ho šéf bolívijskej armády následne vyzval, aby odstúpil a po týždňoch protestov umožnil znovunastolenie stability v krajine. Exprezident, ktorý bol vo funkcii takmer 14 rokov, čelil nátlaku na odstúpenie od pochybného víťazstva vo voľbách z 20. októbra. Jeho znovuzvolenie vyvolalo vlnu protestov, ktoré si vyžiadali troch mŕtvych.
Dočasnou prezidentkou Bolívie po Moralesovom odchode bude podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňez. „Túto výzvu beriem na seba len s jediným cieľom – vyhlásiť nové voľby. Toto je jednoducho prechodná fáza,“ vyhlásila politička. Áňez oznámila, že bude dočasnou hlavou štátu po tom, čo zo svojich funkcií odstúpili viceprezident Álvaro García, predsedníčka Senátu Adriana Salvatierra i predseda dolnej komory parlamentu Victor Borda, ktorí boli v poradí na prevzatie moci. Na vyhlásenie nových volieb má dočasná hlava štátu podľa ústavy 90 dní.
 
Príspevok Morales dostal v Mexiku politický azyl zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější