Macron: Globálny politický systém je v bezprecedentnej kríze

Macron: Globálny politický systém je v bezprecedentnej kríze

Paríž 12. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Riccardo Pareggiani)
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že globálny politický systém je v „bezprecedentnej kríze“ a vyzval na vytváranie nových druhov spojenectiev a spolupráce na vyriešenie problémov sveta
Na snímke Emmanuel Macron
S touto výzvou Macron prišiel len pár dní po zverejnení jeho interview pre týždenník The Economist, v ktorom tvrdil, že NATO zažíva „mozgovú smrť“ a že Európe hrozí prepad do bezvýznamnosti. Tieto jeho slová vyvolali v drvivej väčšine európskych metropol nesúhlasnú reakciu.
Vo svojom utorkovom prejave na Parížskom mierovom fóre Macron podľa agentúry AFP vyhlásil, že medzinárodný politický systém je v bezprecedentnej kríze. V tejto situácii je podľa jeho názoru potrebné nájsť „nové spôsoby spolupráce, nové aliancie“ medzi štátmi a organizáciami, ktoré by však nekonkurovali multilaterálnym inštitúciám, ale pripájali sa k ich činnostiam.
Macron tiež vyjadril poľutovanie nad tým, že hoci globálne politické a finančné systémy fungovali od druhej svetovej vojne dobre, teraz sa dostali do krízy.
„Systém bol účinný 70 rokov, ale umožnil vznik nových nerovností,“ konštatoval Macron a dodal: „Kríza našej demokracie umožnila znovuzrodenie unilateralizmu“. „Potrebujeme viac spolupráce, aby sme mohli reagovať na tieto výzvy,“ zdôraznil Macron a varoval pred neochotou spochybňovať existujúce medzinárodné inštitúcie.
Macronove názory vyslovené v rozhovore pre The Economist vyvolali v Európe kontroverzie. Najsilnejšie sa to prejavilo v prípade nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá uviedla, že Macronove komentáre sú príliš radikálne.
Macron však v utorok zrejme aj v reakcii na toto hodnotenie uviedol, že „jasná reč je nevyhnutná“. „Myslím, že potrebujeme pravdu. Precitlivenosť alebo pokrytectvo nebudú fungovať. Mlčanie nie je riešenie,“ povedal.
Prezident Macron predniesol v utorok úvodný prejav druhého ročníka Parížskeho mierového fóra, na ktorom sa zišlo približne tridsať šéfov štátov a vlád, aby až do stredy diskutovali o obrane multilateralizmu pred vzostupom „národných egoizmov“.
Medzi pozvanými hosťami je dezignovaná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, generálny tajomník OSN António Guterres, belgická premiérka Sophie Wilmesová či konžský prezident Félix Tshisekedi.
Parížske mierové fórum vzniklo v roku 2018, keď si svet pripomínal 100. výročie konca prvej svetovej vojny.
Ako na webovej stránke podujatia uviedli jeho organizátori, od ekonomického fóra v Davose a mníchovskej konferencie o bezpečnosti o bezpečnosti sa odlišuje tým, že mu ide o výmenu názorov medzi štátmi, medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami, firmami a zástupcami občianskej spoločnosti, a to v prvom rade v záujme lepšieho usporiadania pomerov na planéte.
 
Príspevok Macron: Globálny politický systém je v bezprecedentnej kríze zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější