Muslim poprvé na čele velkého německého města
RSS

Muslim poprvé na čele velkého německého města

COM/ANDREA LOPATKOVÁ
Volební neděle vedla k výsledku, který předvídali všichni pozorovatelé.  Hannover si po 73. letech strany SPD vydal na vrchol zeleného primátora muslimské víry.  Beli Onay se narodil v Goslar jako syn tureckých gastarbeiterů. Rychle se etabloval ve straně zelených, která je známá svou extrémně liberální agendou.

Již v roce 2013 požadoval Belit Onay, který se rád prezentuje jako “liberální muslim”, aby se v příležitosti festivalu Ramadán muslimským zločincům zkracovaly tresty a propouštěli se předčasně z vězení. Jindy kritizoval ochranky z letiště, když se ho při prohlídce dovolili zeptat, jestli mě kontakt s islamisty.
V listopadu 2016 bylo oznámeno, že Belit Onay, jako tehdejší mluvčí Aliance 90 / DIE Grünen v Dolním Sasku, pozval do dolnosaského parlamentu islámskou zastřešující organizaci ATIB, kontrolovanou tureckým prezidentem Erdoganem. Německá ústavní ochrana považuje ATIB za sdružení, které má blízko ideologii pravicového rasistického hnutí Šedí vlci.
V roce 2017 přišel Onay s heslem “usadit islám” ( “Islám einbürgern”).  Beli Onay již mnoho let úspěšně hraje tradiční roli oběti. Mezi jeho programové hesla patří fráze typu “Žádná lidská bytost není nezákonná” jakož i všechny ostatní kampaně liberálního globalismu. Politik velmi rád propaguje typické slogany zelených, známé iz jiných míst: centrum bez aut, více cyklistiky a samozřejmě “Uprchlíci jsou vítáni”.
Podle domovské stránky je z 535 603 obyvatel Hannoveru jen 102 300 cizinců.  Ale v Německu je těžké najít oficiální údaje o lidech z řad přistěhovalců. Na rozdíl od Slovenska totiž dnes Německo uznává pouze státní příslušnost, a nikoli národnost. Proto existují v Německu jen historické národnostní menšiny jako Lužičtí Srbové, a nikoli národnostní menšiny novodobé, jak Turci. Když se jednou člověk stane německým občanem, nikde se už oficiálně neuvádí k jaké národnosti se přihlašuje nebo přihlašoval.
V roce 2018 televize SAT1 zveřejnila tvrzení, že jen necelá třetina obyvatel Hanoveru (31,8%) má migrační pozadí.  Ale jen v obvodu Mühlenberg mělo v roce 2018 migrační zázemí 66,3% obyvatel a druhým nejvíce mluveným jazykem ve městě byla turečtina. Úspěch voleb Onaya se však v žádném případě nedá vysvětlit výlučně podílem cizinců nebo podílem osob přistěhovaleckého původu. Roli zde hrají i podporovatelé liberálního proudu, mezi které patří například extrémní ekologičtí přívrženci.
Volby muslimů do pozic starostů byly dosud v Německu realitou jen v malých městech.  Sociální demokratka Hatice Kara je od roku 2012 starostkou Šlesvicko-Holštýnsko města Timmendorfer Strand. Její stranická kolegyně Halil Öztas je od konce roku 2015 starostkou malého města Heusenstamm při Frankfurtu nad Mohanem. V politice se pohybuje i státní tajemník SPD Aydan Özoğuz, federální komisař pro migraci.
Přestože imigranti a jejich potomci neměli v německé politice po dlouhou dobu lehké, časy se nyní změnily. Již delší dobu začaly velké strany zařazovat mezi své funkcionáře občanů přistěhovaleckého původu.
To, co se v Německu dosud dělo jen v malém měřítku, se dnes událo v Hannoveru a v budoucnu bude možná realitou i v dalších velkých městech jako Berlín nebo Frankfurt.  Kritici tohoto trendu už teď předpovídají “poměry jako v Londýně”.

Andrea Lopatková

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější