Ústavný súd odmietol návrh Najvyššieho súdu vo veci inšpekcie ministerstva vnútra

Ústavný súd odmietol návrh Najvyššieho súdu vo veci inšpekcie ministerstva vnútra

Košice 13. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Ústavný súd (ÚS) SR v stredu odmietol návrh Najvyššieho súdu (NS) SR na posúdenie ústavnosti zákona o Policajnom zbore vo vzťahu k zákonnosti a nezávislosti inšpekčnej služby podriadenej ministrovi vnútra vyšetrovať trestné veci policajtov. Podľa rozhodnutia, ktoré padlo na neverejnom zasadnutí pléna, ÚS návrh odmietol „ako podaný zjavne neoprávnenou osobou“
Ilustračné foto
NS napadol ustanovenia zákona o PZ s tým, že sú podľa neho v rozpore s Ústavou SR, Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Chartou základných práv Európskej únie. Na ÚS sa obrátil v júli tohto roka ako odvolací súd v kauze dvoch policajtov, ktorým Špecializovaný trestný súd ešte v roku 2015 uložil trest odňatia slobody na päť rokov za prijímanie úplatku a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Jeden z nich v priebehu trestného stíhania namietal, že inšpekčná služba PZ, ktorá vec vyšetrovala, nie je oprávnená konať v zmysle Trestného poriadku.
NS v podaní uviedol, že postup inšpekčnej služby „podlieha priamym pokynom ministra vnútra Slovenskej republiky, preto podľa názoru odvolacieho senátu orgány činné v trestnom konaní nespĺňali základnú požiadavku nevyhnutnú na to, aby boli považované za ‘súdny’ orgán nezávislého postupu a rozhodovania pri vyšetrovaní policajtov, teda orgán, ktorý vykonáva spravodlivosť alebo sa na nej v podstatnej časti podieľa“. Podobný návrh senátu NS pritom ÚS odmietol už 12. septembra 2018.
„Výroky rozhodnutí a dôvody, na základe ktorých Ústavný súd rozhodol, budú uvedené v rozhodnutiach, ktoré budú zverejnené na webovom sídle Ústavného súdu do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti týchto rozhodnutí,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.
 
Príspevok Ústavný súd odmietol návrh Najvyššieho súdu vo veci inšpekcie ministerstva vnútra zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější