Pokračujú hádky o Notre-Dame, Macron odmieta pôvodný vzhľad veže: „Veža musí mať moderný vzhľad!“

Pokračujú hádky o Notre-Dame, Macron odmieta pôvodný vzhľad veže: „Veža musí mať moderný vzhľad!“

Paríž 14. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Stephane de Sakutin)
 
Vo Francúzsku sa v posledných dňoch vyhrotili hádky o tom, ako presne zrekonštruovať časti parížskej katedrály Notre-Dame, ktoré 15. apríla zničil požiar
Na snímke chrám Notre-Dame
Tie vyústili už aj do osobných invektív medzi francúzskym architektom Philippom Villeneuveom, ktorý je šéfom tímu architektov rekonštruujúcich túto významnú pamiatku, a generálom francúzskej armády Jeanom-Louisom Georgelinom, ktorý je šéfom celej rekonštrukcie. Hlavným bodom sporu je pritom ikonická tenká veža v strede katedrály, ktorá pri požiari kompletne zhorela.
Názor hlavného architekta Villeneuvea, že ju treba obnoviť v jej pôvodnej podobe, má prekvapivo silnú opozíciu, a podľa generála Georgelina musí mať nová veža „súčasný“ charakter a moderný vzhľad.
Nejde pritom len o výmysel generála, ktorý z neznámych dôvodov dostal možnosť rozhodovať o podobe kultúrnych pamiatok. O „súčasnom“ a modernom vzhľade novej veže začal ako prvý hovoriť francúzsky prezident Emmanuel Macron a generál Georgelin teda len háji jeho názor.
Hlavný architekt Villeneuve nedávno vyhlásil, že trvá na tom, aby nová veža bola replikou tej starej, a že ak zvíťazí myšlienka „modernej“ veže, on sa na takomto barbarstve nebude podieľať. „Buď sa to zrekonštruuje v pôvodnej podobe, alebo si spravia ´modernú´ vežu, ale v tom prípade bezo mňa,“ vyhlásil Villeneuve pre televíziu RTL.
Generál Georgelin mu v stredu veľmi nediplomaticky odkázal, aby nestál v ceste údajnému pokroku. „Čo sa týka hlavného architekta, už som sa dávnejšie vyjadril, že by mal zavrieť zobák,“ povedal.
 
Príspevok Pokračujú hádky o Notre-Dame, Macron odmieta pôvodný vzhľad veže: „Veža musí mať moderný vzhľad!“ zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější