Stavrovská: Podpora ľudí bez domova so zdravotným postihnutím by mala byť komplexná

Stavrovská: Podpora ľudí bez domova so zdravotným postihnutím by mala byť komplexná

Bratislava 15. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Podpora ľudí bez domova so zdravotným postihnutím by mala byť komplexná a mala by zohľadňovať ich špecifické potreby. Pre agentúru SITA to uviedla komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská
Na snímke komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská
„Od poskytovania ubytovania, cez systém sociálnej podpory a zdravotnej starostlivosti, s odbúraním administratívneho zadlžovania či podporovaním centier s dostatočným počtom odborne vzdelaného personálu,“ spresnila. Podľa nej je dôležité aj vytvorenie podmienok pre využitie akéhokoľvek potenciálu človeka, ktorý mu umožní aspoň čiastkový návrat do spoločnosti.
Riešenie problematiky bezdomovectva je podľa Stavrovskej komplexná záležitosť. „Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím vykonáva svoju činnosť tri a pol roka a za tento čas sme sa niekoľkokrát stretli s podnetmi týkajúcimi sa ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí sa ocitli na ulici, bez domova. Takéto podnety sme riešili individuálne,“ priblížila. Podotkla, že súčasne si však uvedomili, že v tejto oblasti existuje množstvo tém, ktoré je potrebné riešiť z pohľadu systémových zmien.
Komisárka podotkla, že pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí žijú na ulici, je dôležité poskytovanie dostupnej sociálnej podpory a zdravotnej starostlivosti či vytvorenie podmienok na bezpečné bývanie spojené s poskytovaním podporných služieb. Upozornila aj na význam zastavenia automatického zadlžovania generovaním nedoplatkov v sociálnej a zdravotnej poisťovni, ktoré následne produkujú neprekonateľnú bariéru pri poskytovaní adekvátnej zdravotnej starostlivosti.
Na kritickú situáciu s chorými ľuďmi bez domova už mesiace upozorňuje aj nezisková organizácia Depaul Slovensko. Vo februári navrhovala úpravu zákona o zdravotnom poistení tak, aby boli ľudia bez domova automaticky považovaní za poistencov štátu. Vtedy zároveň konštatovala, že kompetentní nedokázali predložiť legislatívny návrh, ktorý by efektívnejšie pomohol tejto skupine obyvateľov.
 
Príspevok Stavrovská: Podpora ľudí bez domova so zdravotným postihnutím by mala byť komplexná zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější