Úrad pre verejné obstarávanie ponúkol pomoc pre zaplavené obce

Úrad pre verejné obstarávanie ponúkol pomoc pre zaplavené obce

Bratislava 15. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)
 
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák sa obrátil na predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislava Trégera s ponukou pomoci pre zaplavené obce. Pomôcť im podľa Hliváka vedia s obstarávaním nového majetku. Agentúru SITA o tom informovala Riaditeľka Tlačového odboru Úradu pre verejné obstarávanie Janka Zvončeková
Na snímke Miroslav Hlivák
„S ľútosťou sledujem medializované informácie zo zaplavených obcí. V prípade, že záplavy v nich zničili aj verejný majetok, starostovia obcí budú musieť zabezpečiť ich opravu prípadne novú náhradu. Aby obstarali majetok v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, s kolegami sme pripravení poskytnúť im metodické usmernenie,“ hovorí predseda úradu Miroslav Hlivák.
Úrad už metodické usmernenie starostom poskytoval, stalo sa tak počas záplav v lete 2018 a zároveň vydal aj metodiku k obstarávaniu majetku pri záplavách. „Dotknuté samosprávy budeme informovať a verím, že táto pomoc, ktorá vychádza z našej spolupráce s ohľadom na verejný záujem, bude prospešná a užitočná a zasiahnuté samosprávy čo najrýchlejšie a hlavne v súlade so zákonom vyriešia problémy, ktoré im prírodný živel spôsobil,“ povedal Branislav Tréger.
Riaditeľ Inštitútu verejného obstarávania Jaroslav Lexa pripomenul, že vlani starostov zaplavených obcí usmerňovali priamo v teréne a dodal, že sú pripravení urobiť tak aj teraz. Verejní obstarávatelia totiž podľa neho častokrát zabúdajú na to, že keď nastane mimoriadna situácia a v jej dôsledku je potrebné pristúpiť k nakupovaniu za verejné peniaze, že to musia urobiť bezodkladne, teda nečakať týždne a mesiace, ako sa to v praxi stáva. „Rozumiem, že v takýchto situáciách, keď starostovia zostanú živelnou pohromou zaskočení, zosype sa na nich množstvo povinností a na tento fakt popri tom zabúdajú,“ dodal Lexa.
„Považujem za kľúčové, aby štátne orgány flexibilne reagovali na udalosti, ktoré život prinesie a aby postupovali s ohľadom na verejný záujem. Tentokrát poskytneme metodické usmernenie podľa novely, ktorá platí od januára tohto roku,“ uzavrel Miroslav Hlivák.
 
Príspevok Úrad pre verejné obstarávanie ponúkol pomoc pre zaplavené obce zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější