HBO uvedie v nedeľu v premiére nový špionážny seriál Bez vedomia

HBO uvedie v nedeľu v premiére nový špionážny seriál Bez vedomia

Bratislava 15. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Televízia HBO uvedie v nedeľu 17. novembra v premiére nový šesťdielny špionážny seriál Bez vedomia režiséra Ivana Zachariáša
Na snímke herečka Táňa Pauhofová
Miniséria odohrávajúca sa v totalitnom Československu krátko pred revolučnými udalosťami roku 1989 rozpráva príbeh manželov Marie a Viktora. Dvojica žijúca dvanásť rokov v londýnskom exile sa rozhodne vrátiť do Československa, no krátko na to zisťujú, že tam ich domov už dávno nie je. Viktor za dramatických okolností zmizne a Mária zrazu stojí pred najväčšou výzvou svojho života – ak chce svojho manžela nájsť, musí vstúpiť do tajomného šera spravodajských služieb, do neviditeľného sveta, o ktorom nevie vôbec nič, zatiaľ čo on ju pozná dokonale. Podľa tvorcov série plnej nečakaných zvratov však nejde len o príbeh o hľadaní zmiznutého, ale predovšetkým o hľadaní pravdy, ktorá má, aj keď niekedy veľmi bolí, spoločne s láskou zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.
Kreatívnu producentku HBO Europe Terezu Polachovú na projekte zaujal najmä jeho presah do súčasnosti a popis hlavnej hrdinky. „Ten dej sa odohráva v minulosti, no paralely k dnešku sú tam viac než zrejmé. A atraktívny bol pre mňa aj príbeh hlavnej hrdinky, pretože v momente, keď sa pohybujeme na šachovnici špionážnych služieb, tak to býva väčšinou líčené zo strany nejakej superženy, nejakej agentky a nie z pohľadu niekoho, kto je ako my… Obyčajný človek, jeden z nás… Ja som túžila po príbehu, kde by bola silná hlavná hrdinka, ale realistická,“ uviedla producentka.
To na snímke napokon ocenila aj predstaviteľka hlavnej postavy Táňa Pauhofová. „Mala som pocit, že postava Marie je výnimočná práve tým, že vôbec nie je výnimočná a že nie je nijakým spôsobom hlavným hýbateľom toho deja, je cez ňu len rozprávaný kus príbehu. A práve vďaka tomu, vďaka tej nevýnimočnosti, sa s ňou môže divák stotožniť. To, čo jej, sa môže stať hocikomu z nás a kedykoľvek, nielen v 89-tom,“ povedala herečka, ktorá sa pri stvárnení Marie zameriavala predovšetkým na to, čo najviac ju pošpiniť a poľudšiť. „Chcela som, aby to bola normálna žena a zároveň, aby divák mal tých šesť dielov pocit, že ho to ešte cezo mňa baví sledovať, že mu nezačnem po treťom dieli liezť na nervy, že tam furt len niekde behám a púlim oči a ničomu nerozumiem… Zároveň mám pocit, že ona, napriek tomu, že nie je hlavnou hýbateľkou deja, je v tom celom veľmi aktívna. Práve tá strata istôt a bezpečia a to, že je konfrontovaná sama so sebou, s kým to vlastne je a čo vlastne pozná a nepozná a čo má s tými informáciami, ktoré sa dozvedá, urobiť, práve to je veľmi aktívne, vnútorne aktívne. Neprejavuje sa to v žiadnej veľkej akcii, aj keď vyskočím z vlaku a tak… To je asi to najakčnejšie, čo ma tam čaká,“ zasmiala sa herečka. „No najviac dramatických vecí sa tam odohráva vo vnútri, a to je to, s čím sa môže divák najviac stotožniť. Fakt, je to absolútne uveriteľné a myslím si, že strata istôt a pocit identifikácie seba s niečím, s niekým, cez vzťahy, cez to, čo poznáme, cez svoj domov, je témou každého z nás kedykoľvek,“ poznamenala Pauhofová.
Mariinho nezvestného partnera stvárnil Martin Myšička. „Ja rád hrám v projektoch, v ktorých si divák spätne uvedomí, že tam bolo zakódované niečo, čo si predtým ani nevšimol a páčia sa mi sa mi aj tie paralely, ktoré tam sú… A takisto ma fascinuje, že kontinuita toho, čo sa deje, stále funguje a pohľad do minulosti môže byť súčasne pohľadom do prítomnosti,“ podotkol herec, ktorý zároveň veľmi ocenil spoluprácu s Ivanom Zachariášom. „Som veľmi rád, že som s ním mohol pracovať. Urobil by som to, aj keby som mal hrať len jednodennú rolu, no zároveň som šťastný, že som mohol hrať väčšiu úlohu…,“ podotkol s úsmevom.
V seriáli ďalej účinkujú Lenka Vlasáková ako Mariina sestra, ale aj britská herečka Hattie Morahan, ktorá vytvorila postavu záhadnej kultúrnej atašé britskej ambasády. Ďalšiu výraznejšiu ženskú rolu, sekretárku Milušku, si zahrala Kristýna Podzimková. Mladá herečka oceňuje, že v seriáli hrajú veľkú rolu práve ženy. „Myslím si, že je správne, že sa ženy objavujú aj v takýchto žánroch, že poskytujú taký kontrast k tomu rýdzo mužskému svetu ako špionáž či spravodajské služby. Neprišlo mi to však nijako divné, ženy sú predsa vždy všade a aj budú,“ skonštatovala.
Štátnu bezpečnosť v novinke zastúpia Jan Vlasák ako ťažko životom skúšaný plukovník Vlach a Martin Hofmann ako bývalý kriminalista. Viktorovho priateľa Čechoangličana pracujúceho na ambasáde hrá David Nykl.
Scenár k seriálu napísal Ondřej Gabriel. Ako prezradil, ide o jeho prvý realizovaný výtvor. „Dal som Tereze Polachovej asi 20 námetov, z toho asi štyri alebo päť špionážnych a vybrala si tento. Ja sa celý život sa zaujímam o históriu – kto sa zaujíma o históriu, zaujíma sa aj o politiku a kto sa zaujíma o politiku, nemôže sa vyhnúť tajným službám, pretože práve tajné služby poskytujú politikom podklady k rozhodovaniu a informácie, ku ktorým sa inak nedostanú,“ priblížil mladý scenárista motiváciu k napísaniu špionážnej látky. „Tá tvorba bola veľmi poučná, na scenári sme pracovali cez dva roky, niekoľkokrát sme ho prepisovali. Veľa som sa pritom naučil a hlavne ma to strašne bavilo. Z vecí, ktoré som robil, ma nikdy nič tak nebavilo ako toto,“ vyznal sa.
Ivan Zachariáš do projektu priskočil už na jeho začiatku. „Ja som čítal ešte prvú verziu scenára. Dostal som do rúk pilotnú epizódu, synopsu, kam sa dej bude uberať a popis postáv a bavilo ma to. Tie postavy boli vykreslené veľmi pekne, to ma presvedčilo k spolupráci,“ priznal. Pôvodná verzia scenára bola o niečo zložitejšia, čo však známemu režisérovi podľa vlastných slov imponovalo. „Keď sme neskôr scenár čistili a vynechávali sme z neho niektoré veci, trpel som, no je pravda, že bol už moc komplikovaný,“ usúdil Zachariáš.
Hudbu pre film zložil Petr Malásek, o kameru sa postaral Jan Velický. Prvé dve časti Bez vedomia uviedli na medzinárodných filmových festivaloch v Karlových Varoch a v Toronte, kde novinku prijali s veľmi priaznivým ohlasom. Seriál okrem toho získal čestné uznanie medzinárodnej poroty festivalu Serial Killer v Brne.
 
Príspevok HBO uvedie v nedeľu v premiére nový špionážny seriál Bez vedomia zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější