Kozmické peniaze za kozmické lety. Koľko USA platia Rusku za mise vo vesmíre?

Kozmické peniaze za kozmické lety. Koľko USA platia Rusku za mise vo vesmíre?

Washington 16. novembra 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:NASA/Roscosmos)
 
Okolo štyroch miliárd dolárov – takú sumu musel zaplatiť americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) svojím ruským náprotivkom, aby mohol poslať astronautov do vesmíru. Vyplýva to zo správy vedúceho inšpektora NASA Paula Martina.
Ilustračné foto
Podľa uvedených údajov získala NASA k júlu 2019 70 miest v ruských kozmických lodiach za 3,9 miliárd dolárov. Pomocou Sojuzu chcela poslať amerických astronautov a astronautov partnerských krajín na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a vrátiť ich na Zem.
V správa sa tiež poznamenáva, že počas 20 rokov existencie MVS sa uskutočnilo 85 pilotovaných letov ruských Sojuzov a amerických Space Shuttle. Počas tohto obdobia stanicu navštívilo 239 astronautov a kozmonautov.
Spojené štáty stratili možnosť samostatne posielať astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, keď bol v roku 2011 uzavretý program Space Shuttle. Od tohto obdobia tak robia v spolupráci s ruskou spoločnosťou Roskosmos.
V piatok americký viceprezident Mike Pence počas svojho prejavu vo výskumnom stredisku NASA Ames Research Center uviedol, že už pred začiatkom jari 2020 USA pošlú svojich astronautov na MVS pomocou vlastnej lode.
„Pred jarou budúceho roka uvidíme, ako sa do vesmíru dostane americký astronaut na americkej vesmírnej lodi z amerického územia. Budeme mať svoje vlastné dopravné prostriedky na obežnú dráhu a už nebudeme musieť lietať na ruských lodiach,“ povedal Pence.
 
Projekty SpaceX a Boeing
Od roku 2014 americké súkromné spoločnosti SpaceX a Boeing stavajú lode s posádkou na základe zmluvy s NASA, ale ešte nie je jasné, kedy budú uvedené do prevádzky. Súčasne v NASA premýšľajú o nákupe ďalších miest v ruských lodiach na rok 2020.
V marci tohto roku SpaceX odoslala k MVS vlastnú kozmickú loď Crew Dragon, čo sa stalo prvým skúškovým letom v rámci programu Commercial Crew Transportation Capability. Let sa uskutočnil bez posádky.
V tohtoročnom novembri Boeing počas testovacieho letu vyskúšal evakuačný systém lode Starliner. Jeho pustenie bez posádky je naplánované na 17. december. Otestovať schopnosti evakuačného systému Crew Dragon plánujú aj v SpaceX – prezentácia sa má tiež uskutočniť v decembri. Pilotované vypustenie najnovšej lode, pôvodne plánované na rok 2019, sa teraz očakáva v prvej polovici roka 2020.
 
 
Príspevok Kozmické peniaze za kozmické lety. Koľko USA platia Rusku za mise vo vesmíre? zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější