NATO je len svojím tieňom a zažíva krízu, zaznelo v Bundestagu

NATO je len svojím tieňom a zažíva krízu, zaznelo v Bundestagu

Berlín 16. novembra 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:TASR-Dano Veselský)
 
V súčasnej dobe zaživa NATO existenčnú krízu a je len svojím tieňom. Takýto názor pre časopis Der Spiegel vyjadril poslanec Bundestagu zo strany Bündnis 90/Zelení, člen výboru pre zahraničné veci nemeckého parlamentu Jürgen Trittin.
Ilustračné foto
„NATO môžete prikrášľovať, ako to robí nemecký minister zahraničia Heiko Maas. Alebo môžete triezvo povedať: Aliancia stráca svoju integritu,“ uviedol Trittin.
Nemecký politik verí, že slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o „mozgovej smrti“ NATO sú správne. „Aká je táto aliancia, keď v nej ekonomicky najsilnejší účastník považuje osobné automobily z Nemecka, druhého najsilnejšieho člena, za hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť? „Pýta sa Trittin.
Podľa neho nemecký minister zahraničia túží po NATO, „ktoré už dávno neexistuje“. „V 70. roku svojej existencie je aliancia skôr tieňom seba samého. NATO je v existenciálnej kríze,“ konštatoval Trittin.
Vzhľadom na rozdielne záujmy svojich členov už aliancia nie je schopná zaistiť ich bezpečnosť, hovorí poslanec a poznamenáva, že strategické vzťahy medzi členmi NATO sú viditeľné aj vo vzťahoch s Ruskom.
Rozpor medzi strategickými záujmami v rámci aliancie je tiež zrejmý predvídateľným odmietnutím dohody s Iránom, ktorú prezident USA Donald Trump jednostranne ukončil bez dohody v rámci NATO. Zároveň prísľuby európskych úradníkov zabezpečiť obchod pre Irán sa ukázali byť prázdne.
„Ak NATO už neháji dôležité bezpečnostné záujmy Európy, pokiaľ členovia NATO dokonca ohrozujú bezpečnosť Európy, musí Nemecko prevziať väčšiu zodpovednosť,“ zdôrazňuje poslanec. Podľa neho musí Európa vyvinúť stratégiu pre udržateľnú suverenitu so zameraním na posilnenie svojich silných stránok.
„To by bol opak, mozgovej smrti’, ale predovšetkým prekonanie nostalgie po NATO v prospech skutočnej politiky. Je čas byť úprimný,“ uzatvára Trittin.
 
O mozgovej smrti NATO
Francúzsky prezident Emmanuel Macrona 7. novembra v rozhovore pre The Economist uviedol, že NATO sa nachádza v stave „mozgovej smrti“. Poznamenal, že EÚ musí začať premýšľať o sebe ako o samostatnej geopolitickej sile, inak „nebude ovládať svoj osud“.
„To, čo teraz zažívame, je mozgová smrť NATO. Nemáme koordináciu strategických rozhodnutí medzi USA a ich spojencami v aliancii. Vidíme nekoordinované agresívne činy zo strany ešte jedného člena NATO, a to Turecka, v oblasti našich záujmov,“cituje publikácia slová prezidenta republiky.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a šéf NATO Jens Stoltenberg c uplynulých dňoch tento názor jasne odmietli, aliancia je podľa nich silná.
 
 
Príspevok NATO je len svojím tieňom a zažíva krízu, zaznelo v Bundestagu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější